Uczciliśmy święto 11 Listopada

Gmina Rzgów oraz Gminny Ośrodek Kultury zorganizowały uroczyste obchody Święta Niepodległości w piątek, 11 listopada. Wzięli w nich udział: burmistrz Mateusz Kamiński, jego zastępca – Małgorzata Rózga, Katarzyna Berczak-Lato – sekretarz gminy, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej -  Radosław Pełka, radni RM Marek Bartoszewski, Jarosław Świerczyński, Rafał Kluczyński i Wiesław Gąsiorek, radne powiatowe Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz i Edyta Waprzko.
W kościele parafialnym została odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Wzruszające kazanie wygłosił ks. proboszcz Krzysztof Florczak mówiąc o domu milionów Polaków, który w XVIII wieku w krótkim czasie zniknął z map Europy. Władze samorządowe złożyły w świątyni kwiaty przed tablicą upamietniającą odzyskanie Niepodległości.

Po mszy gimnazjaliści przedstawili program artystyczno-historyczny. Wystąpili: Rzgowski Chór "Camerata", Zespół Pieśni i Tańca "Rzgowianie", a także Grupa Wokalna Sempre Cantare. Rzgowska Orkiestra Dęta grała idąc na czele kolumny uczestników uroczystości patriotycznej w drodze na cmentarz. Delegacje złożyły kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wartę honorową przed grobem zaciągnęły poczty sztandarowe szkół, OSP i  organizacji.

Burmistrz Mateusz Kamiński powiedział przed Grobem Nieznanego Żołnierza:

11 listopada 1918 r. to dzień, w którym po 123 latach oczekiwania urzeczywistniły się marzenia Polaków o niepodległości. W tym dniu, to co dziś jest dla nas oczywiste, to co jest naszą codziennością – czyli życie w niepodległym państwie, stało się rzeczywistością także dla naszych przodków. Polacy zmęczeni trwającą ponad wiek obecnością zaborców, mogli zacząć decydować o własnym losie. Mogli poczuć się prawdziwymi gospodarzami we własnym kraju.

Także dla mieszkańców Rzgowa i sąsiadujących z nim miejscowości odzyskanie niepodległości było ważną zmianą. Niepodległość przyszła bowiem do nich w zaledwie cztery lata po wielkiej bitwie, jaka rozegrała się pod Rzgowem w 1914 r. Wielu z nas tu obecnych pamięta jeszcze tych, którzy ją wspominali - tak jak mój dziadek - że właśnie w roku 1914 musieli wraz z rodzicami uciekać ze Rzgowa w obawie przed działaniami wojennymi. Pamiętajmy, że wojna i walki zbrojne, które dziś możemy oglądać tylko relacjach telewizyjnych z innych krajów, było dla mieszkańców ówczesnego Rzgowa i okolic sytuacją, której sami doświadczyli.

Te żywe jeszcze wspomnienia wojny, w listopadzie 1918 r. zastąpiła myśl o możliwości życia w niepodległej Polsce. Dziś, składając wiązankę przy Grobie Nieznanego Żołnierza wyrażamy swoją pamięć i wdzięczność tym, którzy oddali życie za niepodległość, walcząc na różnych frontach I wojny światowej. Oni walczyli z nadzieją, że ich służba dla obcych państw posłuży utworzeniu na nowo państwa polskiego.

Stojąc tu jednak i myśląc o żołnierzach, powinniśmy pamiętać także o tych, którzy nie będąc żołnierzami, przez ponad wiek dbali o zachowanie pamięci o Polsce. W Polse, która została zwyciężona i opanowana pod koniec XVIII wieku przez zaborców, trwali oni z nadzieją na przywórcenie wolnej ojczyzny. Nie poddawali się przy tym działaniom germanizacyjnym, a na naszym terenie rusyfikacyjnym. Prowadząc działalność społeczną nie pozwalali zapomnieć o naszej historii, tradycji i języku. Wiedzieli to, co w 1913 r. wyraził sam Józef Piłsudski, że „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo ...". Tacy ludzie działali także na naszym terenie. Ich rola w odzyskaniu niepodległości była niemała. Ludzie, którzy tak jak np. ksiądz Paweł Załuska inicjowali, jeszcze pod zaborem rosyjskim, tworzenie polskich organizacji, na naszym terenie faktycznie krzewili polskość w czasach zaborów.  Utworzenie Ochotniczej Straży Pożarnej i stworzenie Orkiestry Dętej w Rzgowie, które przetrwały i funkcjonują do dziś, było więc wówczas także  działaniem sprzyjającym przywróceniu polskiego państwa.

Myśląc o 11 listopada 1918 r. powinniśmy pamiętać także o tych krzewicielach polskich tradycji w czasach zaborów. Bez ich działań odrodzenie niepodległego państwa byłoby bardzo trudne, o ile w ogóle nie niemożliwe. Tym ludziom także winni jesteśmy pamięć i wdzięczność. Na to, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju pracowali także i oni. To także dzięki nim możemy dziś z radością manifestować nasze przywiązanie do symboli narodowych i żyć w wolnej i rozwijającej się gminie Rzgów. Bardzo dziękuję wszystkim za obecność na naszej lokalnej uroczystości, podczas której czcimy Narodowe Święto Niepodległości.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=