Stepowanie, sombrera i maczety na rzgowskiej estradzie

Kierowcy przejeżdżający w piątek, 1 lipca pytali przechodniów, czy już zaczęliśmy świętować Dni Rzgowa. Skojarzyli je z meksykańską muzyką i kolorowymi tancerzami na estradzie przed ratuszem. Na rzgowskiej estradzie obejrzeliśmy prawie 70-minutowy, dynamiczny koncert Grupo Folklorico de Mexico Alianza. Goście z Ameryki Północnej zostali zaproszeni wiosną przez ówczesnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Wojciecha Skibińskiego. W piątek przywitał ich jako pełniący funkcję burmistrza Rzgowa.

Liderem grupy założonej w 2000 roku jest Alejandro Coronado, a dyrektorem muzycznym Roberto Pesina. Grupa liczy 21 osób, prezentuje tradycyjny i barwny folklor Meksyku. Mogliśmy podziwiać m.in. 6 tancerek, 12 tancerzy i 4 instrumentalistów. Program poprowadziła z wdziękiem Izabela Kijanka.

W repertuarze grupy znalazł się np. Jarabe, taniec kapelusza oraz bardzo dynamiczne tańce z maczetami. Meksykanki tańczyły oczywiście w ogromnych sukniach z falbankowymi fartuszkami. Kiedy unosiły je do góry i opuszczały w dół, miało się wrażenie, że ze sceny powiał wiatr, którego trochę brakowało w ten upalny wieczór. Obszerne suknie, grzebienie i  kwiaty we włosach, chusty - wszystkie te dodatki modowe pochodzą od paradnych strojów hiszpańskich konkwistadorów. Meksykański folklor ukazuje przeplatanie się kultur Azteków, Majów, Indian Pueblo z hiszpańskimi i afrykańskimi wpływami, bo do Ameryki z Hiszpanami przybyli czarnoskórzy niewolnicy.

Indiańskiego pochodzenia są przytupy i stepowanie, które towarzyszyły praktycznie każdemu układowi choreograficznemu. Nie każdy wie, że ten element przeniknął przez Teksas do Stanów Zjednoczonych jako kowbojski styl country. Zobaczyliśmy tańce meksykańskie wykonywane w parach i korowodach. Dla Meksykanów taniec oznacza odwieczne ścieranie się pierwiastka męskiego z żeńskim:  niesamowicie przystojni tancerze odgrywają role wojowników, torreadorów, pogromców, a powabne ukochane uosabiają … byka, który oczywiście ulega w walce z wojownikiem. To kolejny element kultury kolonizatorów.  Jedynie sombrera są typowo pochodzenia meksykańskiego.

Koncert podobał się wszystkim, zwłaszcza, że w finale artyści porwali do tańca rzgowian. Jan Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej oraz burmistrz Wojciech Skibiński wręczyli Meksykanom upominki. Amerykańscy artyści mieli okazję podziwiać również występ naszego Zespołu Pieśni i Tańca Rzgowianie, który miał miejsce na początku imprezy. Może w przyszłości zaowocuje to trasą koncertową Rzgowian po Meksyku?

Meksykańscy artyści wystąpili już na 65 festiwalach na całym świecie. Na mapie tegorocznego Tournée Allianza znalazł się również Rzgów, który jest pierwszym przystankiem na trasie po Polsce.  Artyści wystąpili już w Rosji i we Włoszech, a później jadą do Francji. W naszej gminie artyści spędzili noc w prywatnych domach zaznając polskiej gościnności.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=