Weekend niepodległościowy

W piątek, 9 listopada w parku im. Adama Mickiewicza w Rzgowie trwały prace nad tablicą pamiątkową, przygotowywaną do odsłonięcia w niedzielę, 11 listopada z okazji stulecia odrodzenia polskiej niepodległości. Zwieńczeniem płyty będzie - ciekawy w artystycznej formie - orzeł z polskiego godła. Tablica znajduje się w centralnym punkcie parku przy skrzyżowaniu alejek.
Dziś, 9 listopada o godz. 18 w Rzgowie w Hali Sportowej przy ul. Szkolnej 5 (wejście od ul. Literackiej) będzie miała miejsce inauguracja trzydniowych, gminnych obchodów odzyskania niepodległości. Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza przygotują m. in. inscenizację „Przybyli ułani”. W programie znalazł się też pokaz mody z lat 1918-1939, wystąpią Rzgowski Chór „Camerata”, zespół Sempre Cantare oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” z reprezentacyjnym polonezem.

Nietypowo zapowiada się sobotni etap trzydniowych, gminnych obchodów święta niepodległości w Babichach. Imprezą towarzyszącą będzie „Wyścig Niepodległości - rajd samochodów Parszywa Wrak Race, który rozpocznie się już o godziny 8. 

O godz. 11, również w Babichach rozpoczyna się piknik historyczny, nawiązujący do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Warto pamiętać, że na początku I wojny światowej okolice Rzgowa stały się areną największej ofensywy na froncie wschodnim, nazywanej Operacją Łódzką. Wzięło w niej udział 700 tysięcy żołnierzy. W mundurach niemieckich i rosyjskich zginęło lub odniosło rany wiele tysięcy Polaków, wcielonych siłą do formacji zaborców. Organizacja pikniku historycznego  będzie możliwa dzięki  udziałowi gminy Rzgów w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM”. Poprzez stowarzyszenie LGD, piknik uzyskał dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jedną z licznych atrakcji widowiska plenerowego w Babichach będzie zapewne rekonstrukcja współczesnego pola bitwy. Jak nam powiedział współorganizator Roman Miller z Parszywej Wrak Race, szczegóły widowiska będą do ostatniej chwili niespodzianką dla publiczności. Wiadomo tylko, że zobaczymy w akcji Grupę Rekonstrukcji Historycznej  Jednostki Weekendowych Komandosów Szwadron Pabianice. Uczestnicy będą ubrani w mundury jednostki specjalnej komandosów z Lublińca. Osią dramaturgiczną widowiska ma być zatrzymanie konwoju. Program przewiduje  pokazy pirotechniczne.

Pola w Babichach będą miejscem plenerowej wystawy zabytkowego sprzętu wojskowego. Kolekcjonerzy pokażą m. in.  półciężarową sanitarkę Dodge, UAZ-a furgonetkę, UAZ-a pojazd terenowy, stara 266 i radziecki motocykl K750 ural. Z Ozorkowa przyjedzie kolumna co najmniej 6 samochodów terenowych. Program pikniku historycznego obejmuje również przejażdżki samochodami terenowymi, wyścigowymi taksówkami oraz skorzystanie z kuchni polowej. Wstęp na tę imprezę - wolny.

W niedzielę, 11 listopada o godz. 11 program przewiduje zbiórkę pocztów sztandarowych przy UM w Rzgowie. O godz. 11.30  rozpocznie się Msza św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W nabożeństwie wezmą udział: Orkiestra Dęta Rzgów oraz Rzgowski Chóru "Camerata". Przed kościołem harcerze będą rozdawać kotyliony oraz pełny tekst Hymnu Polski.

Po części religijnej nastąpi  przemarsz do parku, w którym zostaną zaśpiewane wszystkie zwrotki Hymnu Polski. Władze samorządowe uroczyście odsłonią tablicę pamiątkową Polskiej  w hołdzie twórcom odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej. Przed tablicą zostaną złożone kwiaty przez delegacje. Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” razem ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami uroczystości zatańczy poloneza.

Tekst i fot. rzgowskie: Włodzimierz Kupisz
Fot. przykładowe/internet, dolnoslaskie.naszemiasto.pl
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=