Gwoli ścisłości w miesięczniku Rzgów Nasza Gmina

W lutowym numerze „Rzgowa Naszej Gminy”  w tekście „Budżet dużych wyzwań” przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Świerczyńskiego czytamy:


„Sesja budżetowa trwała dwa dni i miała burzliwy przebieg. Jestem więc Państwu winien wyjaśnienia. Na to jak wyglądała sesja złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, projekt budżetu przygotował Burmistrz Konrad Kobus, który od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wszelkie zmiany negocjował więc z radnymi zastępca Burmistrza Mateusz Kamiński. Być może ta sytuacja była przyczyną niezwykle twardego i nieprzejednanego stanowiska, które przyjął p. Mateusz Kamiński wobec propozycji zgłaszanych przez radnych.”

Tak naprawdę:
    Burmistrz, jako organ wykonawczy gminy, nie jest odpowiedzialny za przebieg i czas trwania sesji. Rada jest niezależnym od burmistrza organem uchwałodawczym gminy. Decydujący wpływ na przebieg i długość trwania sesji mają radni. Pracami rady kieruje zaś jej przewodniczący. Na sesji radni zgłosili około 30 poprawek. Ich głosowanie zajęło radzie bardzo dużo czasu. Burmistrz został zaskoczony największą w historii naszej gminy ilością poprawek, zgłoszonych przez radnych. Poprawki te dalece odbiegały od wniesionego przez burmistrza K. Kobusa projektu budżetu. Zastępca burmistrza, który nie był autorem budżetu - był zobowiązany bronić stanowiska burmistrza Konrada Kobusa. Postawa wiceburmistrza była podyktowana zwykłą lojalnością. Zresztą w trakcie sesji sam burmistrz K. Kobus zwracał telefonicznie uwagę na to, aby w odniesieniu do jednej z poprawek jego zastępca zgłaszał wyraźny sprzeciw, gdyż gmina nie dysponuje gruntem pod inwestycję zaproponowaną przez radnych.

    W tym samym tekście J. Świerczyński napisał: „Gmina Rzgów, zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami części radnych, jest solidnym partnerem dla OSP, szczególnie tam, gdzie budynki OSP pełnią dodatkową funkcję – miejsca integracji mieszkańców.”

Tak naprawdę:
    Rada pozostawiła w budżecie - zaproponowane przez burmistrza K. Kobusa - dofinansowanie lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego do 3,5 tony dla OSP Grodzisko. Uczyniła to jednak po dyskusji połączonych komisji. Pierwotnym zamiarem radnych klubu „Lepsza Przyszłość w Twoich Rękach” było… wykreślenie tego zadania.

    W tym samym tekście J. Świerczyński napisał również: „Inwestycje w podniesienie komfortu pracy urzędników Urzędu Miejskiego. Na usilne prośby Burmistrza Mateusza Kamińskiego i pracowników Urzędu Miejskiego, Rada Miejska przychyliła się do umieszczenia w budżecie 145 tys. zł na poprawę komfortu pracy urzędników Urzędu Miejskiego. Liczę, że inwestycja ta zwróci się w postaci poprawy jakości obsługi mieszkańców.”

    Twierdzenie, iż klimatyzacja służy przede wszystkim podniesieniu komfortu pracy urzędników jest nieporozumieniem. No, bo jak to: chłodzi urzędników, a interesantów już nie?

    Bardziej istotne jest jednak to, co podczas obrad połączonych komisji J. Świerczyński usłyszał od kierowniczki Urzędu Stanu Cywilnego, Wytłumaczyła, dlaczego konieczne jest zainstalowanie klimatyzacji. W związku z ogromną liczbą urodzeń , latem do urzędu przychodzą rodzice z noworodkami. Nierzadko muszą przebywać w urzędzie kilkadziesiąt minut. W podobnej sytuacji znajduję się także ludzie starsi, którzy przychodzą do USC po akt zgonu. Często są to osoby przeżywające śmierć kogoś bliskiego, w złym stanie psychicznym. Klimatyzacja złagodziłaby im dyskomfort oczekiwania.

    Poza tym akta stanu cywilnego o kategorii archiwalnej A, są latem przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze. Klimatyzacja poprawiłaby warunki ich przechowywania i zapobiegła stopniowemu ich niszczeniu. J. Świerczyński może nie rozumieć potrzeby instalacji klimatyzacji, bo w jego gabinecie instalacja działa już od dawna.

*Rzgów odważnie zmierzy się z wyzwaniami komunikacyjnymi" - Grażyna Gałkiewicz, radna 
Strefa zamieszkania na ul. Pl. 500-lecia
W budżecie na 2016 rok zabezpieczone zostały środki na stworzenie „strefy zamieszkania” na ul. Plac 500-lecia. Oczywiście powinien tam zostać zachowany ruch dwukierunkowy, beż żadnych zakazów skrętu. Radni cały czas czekają na przedstawienie przez Urząd Miejski odpowiedniej koncepcji, bo te zaprezentowane podczas niesławnej debaty były ponurą karykaturą propozycji mieszkańców i radnych.”


Tak naprawdę:
   Widać, że G. Gałkiewicz podjęła już decyzję administracyjną za burmistrza: ma być tak i tak i już!
    Co do owej „niesławnej debaty”, to rzeczywiście: żal było patrzeć na zachowanie niektórych radnych (krzyki, przerywanie prowadzącemu, odmawianie  burmistrzowi prawa do pytania mieszkańców o ich zdanie, bo to przecież „łamanie demokracji” itp.) 
*********
RADNY INFORMUJE, RADNY WYJAŚNIA
”Na zaufanie trzeba zapracować – pisze J. Świerczyński.  Zastępca Burmistrza M. Kamiński krytykował praktycznie wszystkie poprawki zgłaszane na wniosek mieszkańców przez radnych. Można było odnieść wrażenie, że zastępca Burmistrza Mateusz Kamiński kwestionuje wręcz kompetencje Rady Miejskiej do zgłaszania poprawek do budżetu. Tymczasem z punktu widzenia prawa ta kwestia jest oczywista - Rada Miejska uchwala budżet i ma prawo wprowadzić do niego poprawki. Nie może tylko przekroczyć zakładanego w projekcie Burmistrza deficytu.”

Tak naprawdę:
    Przewodniczący RM zapomniał tylko dodać, że to burmistrz musi później realizować ten budżet, będąc w konsekwencji rozliczany przez radę za jego wykonanie (absolutorium). Trudno zatem oczekiwać, że wszystkie  pomysły radnych i mieszkańców spotkają się z aprobatą, skoro ich realizacja byłaby pozbawiona podstaw prawnych.

Opr. Zespół


Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=