Tramwaj uszyty na miarę

Po 25 sierpniu można spodziewać się ustawienia zabytkowego tramwaju nieistniejącej linii 42, równolegle do ulicy w rejonie skate-parku i zabytkowego mostu tramwajowego nad Nerem. Na krawędzi skweru wykarczowano pas krzewów, wyprofilowano i utwardzono teren, co musiało poprzedzić ustawienie fragmentu torowiska.
W zajezdni MPK przy ul. Tramwajowej w Łodzi, burmistrz Mateusz Kamiński, Włodzimierz Kaczmarek ze rzgowskiego ratusza oraz Stanisław Zaborowski, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej spotkali się w środę, 2 września  z Waldemarem Załomskim, kierownikiem Zakładu Techniki MPK oraz z Dariuszem Domańskim, kierownikiem sekcji modernizacji i napraw MPK. Podpisano protokół przekazania gminie wagonu motorowego 42. Przeszedł on remont adaptacyjny. Będzie mieścił izbę muzealną linii podmiejskiej 42 w tle historii naszej gminy.

W miarę możliwości w pojeździe przywrócono wystrój sprzed ponad 40 lat, kiedy woził pasażerów przez ówczesne  trzy województwa. Zwiedzający usłyszą charakterystyczny dzwonek. Podczas remontu w Zakładzie Techniki wymieniono 70 procent blach z poszycia kabiny. Niestety, nigdzie nie znaleziono np. aluminiowych poręczy. Na razie musi wystarczyć na cele wystawiennicze ich nowocześniejsze wersja. Doświadczenie pokazuje, że do tramwajów - antyków odnajduje się prędzej czy później brakujące elementy oryginalnego wyposażenia.

Aby koszty stworzenia muzeum na kołach maksymalnie obniżyć, tramwaj 42 zabierze specjalistyczna platforma, która po wykonaniu zlecenia dla MPK zabierze rzgowski wagon z Łodzi w drodze powrotnej.

- W celu uatrakcyjnienia ekspozycji , planujemy przygotowanie filmu dokumentalnego, który będzie wyświetlany wycieczkom oraz turystom – zapowiada Włodzimierz Kaczmarek, starszy specjalista ds. mienia komunalnego i energetyki w Urzędzie Miejskim w Rzgowie. - Proszę mieszkańców o udostępnienie w celu skopiowania - amatorskich filmów pokazujących tramwaj 42, jego zdjęć z dawnych czasów, biletów, migawek i innych pamiątek. Proszę zgłaszać się do mnie do Urzędu Miejskiego, pokój nr 11 na parterze. Najlepiej wcześniej umówić się pod numerem telefonu: (42) 214 12 33.

Wagon silnikowy będzie z pewnością wielką atrakcją turystyczną, zwłaszcza dla dzieci, które jeżdżą szynowcami bardzo rzadko. Dla starszych będzie to też gratka, bo wiele małżeństw w gminie poznało się w 42 podczas dojazdów do szkół, uczelni, a także zakładów pracy.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=