Już płoną trawy…

Za nami pierwsze powiewy zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że zeszłoroczne rośliny stają się dobrym materiałem palnym – wystarczy niedopałek, aby doszło do gwałtownego rozprzestrzenienia się ognia na pobliskie zabudowania, pola, czy lasy. Corocznie – na przełomie zimy i wiosny – strażacy odnotowują wzrost interwencji związanych z pożarami traw na nieużytkach rolnych, łąkach i działkach.
Za dużą część tych pożarów odpowiada człowiek. Ludzie podkładają ogień, celem oczyszczenia terenów z pozostałości roślinnych, z przeświadczeniem, że spalenie suchej trawy użyźni glebę. Jest to działanie bezmyślne – większość nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko ogień może wymknąć się spod kontroli i przenieść na duży obszar, a przy tym powodować realne zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i zwierząt oraz mienia. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynieść nawet ponad 20 km/h. Dla porównania - szybki bieg to prawie 19 km/h, a szybka jazda na rowerze to około 30 km/h. W niemal wszystkich tego typu zdarzeniach życie tracą zwierzęta, które znajdą się w pobliżu pożaru; w jednym momencie ogień trawi zasiedlone gniazda usytuowane na ziemi i w krzewach. Niejednokrotnie w pożarach traw giną ludzie – w latach 2011-2018 odnotowano aż 68 ofiar śmiertelnych.

Pamiętajmy, że wypalanie traw jest niebezpieczne, ale również zabronione. Podpalacze mogą zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł. lub nawet stanąć przed sądem. W zeszłym roku w gminie Rzgów dochodziło do podobnych zdarzeń. Największy pożar traw miał miejsce przy ul. Kombajnowej w Starej Gadce. 7 kwietnia, tuż po godz. 14,  pobliskie jednostki OSP zostały zadysponowane do pożaru nieużytków rolnych. Działania wymagały zaangażowania dużych sił i środków. Spaleniu uległa sucha trawa na powierzchni ok. 2 hektarów.  Akcja trwała około 1,5 godziny, a brało w niej udział w sumie 7 zastępów. W tym samym czasie ratownicy mogli być potrzebni w innym miejscu.

Gdy zauważymy pożar, pamiętajmy, aby ostrzec o zagrożeniu osoby, znajdujące się w jego pobliżu i zaalarmować straż pożarną (tel. 998 lub 112).
1 marca br. po raz już kolejny ruszyła kampania „STOP POŻAROM TRAW” realizowana przez MSWiA i Komendę Główną PSP. Materiały promocyjne i informacje dotyczące tego „palącego problemu” można znaleźć pod adresem: http://www.stoppozaromtraw.pl/
Tekst opracowano na podstawie danych KG PSP.

 Mateusz Kuzik
Fot. OSP

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=