Ruszyła wymiana gazociągu - Gmina Rzgów

Ruszyła wymiana gazociągu

zdjęcie
W parku im. Adama Mickiewicza w Rzgowie oraz wzdłuż ul. Grodziskiej rozpoczęła się wymiana nieszczelnego gazociągu, wybudowanego w różnych okresach od 40 do ponad 50 lat temu. Odcinki stalowej rury są najbardziej dziurawe od strony Komisariatu Policji i kościoła.
- Gaz jest mokry, więc rury stalowe korodują – tłumaczy koordynator robót Jacek Zambrzycki. - Gazociąg powstał staraniem Społecznego Komitetu Budowy, jeszcze w PRL. Pracujemy na gazociagu niskiego ciśnienia, więc nieszczelność nie stanowi żadnego zagrożenia. W najgorszym stanie są odcinki wybudowane w latach 80., kiedy w użyciu była stal niskiej jakości. Normalnie, taka rura powinna wytrzymać 50 lat, a my ją już teraz musimy wymieniać.

Wymiana obejmuje odcinki gazociągu o łącznej długości 600 metrów, mniej więcej dookoła parku. Nowe odcinki rur o średnicy wewnętrznej 22,5 oraz 11 cm są wykonane z tworzyw sztucznych. Wykonawca pragnąc jak najmniej uszkodzić nawierzchnię, użyje metody przecisków, to pozwala zminimalizować wykopy.
Poza siecią przesyłową będą wymieniane przyłącza do domów, stelaże pod liczniki gazowe, a w razie potrzeby również stelaże z szafkami licznikowymi. Wszystko musi spełniać współczesne normy.

- Użytkownicy mają podcza 3-tygodniowego remontu zagwarantowane normalne dostawy gazu – zapewnia Tomasz Zambrzycki. - Przyłączenia rozpoczną się dopiero za 2, może za 3 miesiące kiedy skończymy nanoszenie zmian na mapy geodezyjne i wykonamy poszczególne próby szczelności odcinków.  Dopiero wtedy użytkownicy będą po kolei pozbawiani gazu przez 4-5 godzin, bo tyle potrwa przełączanie.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót