Dobry oddech w Rzgowie

Jakość powietrza na terenie gminy Rzgów można na bieżąco śledzić na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Publikowane tam dane wyraźnie mówią o dobrej jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy gminy.
Gmina Rzgów podejmuje szereg działań w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza m. in. termomodernizację budynków użyteczności publicznej, budowę chodników, ścieżek rowerowych, budowę i przebudowę dróg, wymianę instalacji C.O. w budynkach gminnych, czyszczenie ulic na mokro w okresach bezopadowych, zapewnienie odbioru każdego rodzaju odpadów itp. Wszystkie te działania mają bezpośredni efekt ekologiczny tj. oszczędność energii, redukcja emisji pyłu, redukcja emisji spalin, poprawa jakości powietrza – zmniejszenie ilości palonych śmieci w piecach.
Zasadniczo wyróżnia się trzy główne źródła emisji zanieczyszczeń do atmosfery: emisję punktową, czyli emisję ze źródeł energetycznych i technologicznych, pochodząca głównie z dużych zakładów przemysłowych emitujących pyły; emisję powierzchniową, czyli taką, która związana jest z ogrzewaniem mieszkań w sektorze komunalno - bytowym oraz emisję liniową związaną z transportem i szlakami komunikacyjnymi.
Jakby mogło się wydawać wielu z nas, głównym źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza nie jest spalanie paliw w gospodarstwach domowych czy też  branża przemysłowa, a ku zaskoczeniu są one stosunkowo najmniejsze. Jako jedną z istotnych przyczyn złej jakości powietrza wskazuje się zwiększone natężenie ruchu drogowego, głównie w pobliżu tras przelotowych. Emisja ta szacowana jest na podstawie pomiarów natężenia i struktury ruchu drogowego na ulicach miast.
Na drodze do sukcesu jakim byłoby czyste powietrze stoi szereg barier, chociażby takich jak  narastające natężenie ruchu pojazdów silnikowych, budowa i rozbudowa dróg szybkiego ruchu, korzystanie z samochodów w złym stanie technicznym oraz słabo rozwinięta komunikacja miejska i sieć tras rowerowych.
Pomimo, że źródeł zanieczyszczeń powietrza jest wiele to najłatwiej jest zrzucić problem z jego walką na najniższy szczebel jakim są samorządy gminne i ich mieszkańców. W listopadzie 2017r w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego została ogłoszona uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego tzw. uchwała antysmogowa dla województwa łódzkiego. Głównym celem uchwały jest wprowadzenie regulacji w zakresie eksploatacji instalacji spalania paliw oraz zakaz stosowania paliw najgorszej jakości. Uchwała wejdzie w życie 1 maja 2018r.
Palenie śmieci w piecach domowych jest zjawiskiem powszechnym. W okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie i pozbywa się śmieci paląc je, a my coraz częściej oddychamy śmierdzącym i trującym dymem. Na terenie Gminy Rzgów zabrania się spalania odpadów na powierzchni ziemi oraz w instalacjach grzewczych budynków. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Spalanie śmieci nie pomoże zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna odpadów nie jest tak wielka jak węgla, a spalając je może przyczynić się do bardzo poważnych kłopotów związanych z popsutym piecem, zapchanym kominem czy zapaleniem sadzy.
Ale już dziś coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zastosowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego a pozyskanie energii elektrycznej pochodzi chociażby z zamontowania instalacji fotowoltaicznej. W mediach, na ulotkach widzimy hasła zachęcające do zastosowania alternatywnych źródeł energii, które pozwolą obniżyć rachunki za prąd a przy okazji przysłużą się poprawie środowiska naturalnego. Nie każdy jednak wie, że zgodnie z opinią Urzędów Skarbowych, Dyrektorów Izb Skarbowych w przypadku usługi montażu ogniw fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300m2,  obowiązuje 8% stawka podatku VAT. Jeżeli część instalacji będzie montowana poza bryłą budynku np. na dachu garażu czy budynku gospodarczego stawka VAT dla tej części wzrośnie do 23%. W przypadku usługi montażu takich systemów na budynkach użyteczności publicznej, zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku tj. 23%.
Nie wszystkich jednak jest stać by wymienić źródło ogrzewania lub zainstalować panele. Dużo tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest korzystanie z dobrej jakości węgla, gdyż pozorne oszczędności związane ze stosowaniem najtańszych paliw stałych wiąże się z paliwem bardzo niskiej jakości i kaloryczności.
Mieszkańcy, którzy dostrzegają problem palenia śmieci mogą interweniować u policjantów dzielnicowych, a osoby palące śmieciami powinny mieć świadomość, że popełniają wykroczenie i mogą zostać ukarane grzywną do 5 tysięcy złotych.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=