Wyjątkowo, wzruszająco, tanecznym krokiem…

Za sto lat nie będzie nas, ale w Rzgowie w parku im. Adama Mickiewicza pozostanie pamiątkowa tablica, upamiętniająca twórców polskiej Niepodległości. Jest ona zwieńczona oryginalnym w artystycznym wyrazie, żelaznym orłem trzymającym zerwane łańcuchy. Jego odsłonięcie przed wielusetosobową publicznością było jednym z ostatnich akordów trzydniowych, gminnych obchodów szczególnego święta.
Uroczystości 11 listopada w niedzielę rozpoczęły się o godz. 11.30  od Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W świątyni zagrała Orkiestra Dęta Rzgów oraz zaśpiewał Rzgowski Chóru "Camerata".  Proboszcz ks. Krzysztof Florczak nawiązał w homilii do przypowieści o wdowim groszu. Wybicie się na niepodległość wymagało wyrzeczeń od każdego. Dzieci we Wrześni cierpiały w obronie języka polskiego. Kapłan wspomniał o wdowach po powstańcach listopadowych, styczniowych, które były skazane na nędzę po tym, jak władze carskie mściły się za zbrojny bunt Polaków.

Samorządowcy: burmistrz Mateusz Kamiński i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Michalak złożyli wieniec w barwach narodowych przed tablicą okolicznościową w kościele.

Po części religijnej nastąpił  przemarsz pocztów sztandarowych strażackich, szkolnych i organizacyjnych  do parku. Uczestnicy uroczystości zaśpiewali wszystkie zwrotki Hymnu Polski. Najstarszy w gminie kombatant Jan Gos i najstarszy radny Kazimierz Łęgocki uczestniczyli w uroczystym przecięciu wstęgi przed tablicą  pamiątkową w hołdzie twórcom odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej. Przed tablicą zostały złożone kwiaty m.in. przez samorząd, delegacje PiS. PSL, PO, Spółkę Leśną oraz szkoły.

W finale uroczystości Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” razem z uczestnikami uroczystości zatańczył poloneza w strojach szlacheckich i wojskowych z okresu Księstwa Warszawskiego.
.
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Poniżej publikujemy pełny tekst wystąpienia burmistrza Mateusza Kamińskiego

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy,
rok setnego jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę był i jest okazją do wspólnego świętowania tego wielkiego w historii naszego narodu wydarzenia. W naszej gminie także już od kilku miesięcy odbywają się różne wydarzenia upamiętniające ten jubileusz. Z tej okazji odbyły się już:

1.     III etap 25. międzynarodowego Jubileuszowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów „Po Ziemi Łódzkiej". III "Etap Niepodległości po Ziemi Rzgowskiej" 18.08.2018r.
2.     Turniej szachowy II Rzgowskie Szachowanie 14.10.18 GOSTiR.
3.     Narodowe Czytanie - „Przedwiośnia" 7.09.18
4.     Rajd Niepodległości szlakiem Napoleońskim Kalino-Rzgów 23.10.18
5.     Wieczornica w Hali Sportowej GOSTiR 09.11.18 godz. 18.00
6.     Piknik z okazji Niepodległości – Babichy, Wrak Race 10.11 od godz. 11.00
7.     Konkurs plastyczno-historyczny „ŻyjeMy w Niepodległej Małej Ojczyźnie" – Honorowy Patronat Burmistrza Rzgowa oraz konkurs recytatorski „Opowiedz nam moja Ojczyzno..." – Honorowy Patronat Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie.
Finał, wręczenie nagród oraz prezentacja laureatów w dniu 15.11.2018 w SP Kalino godz. 17.00
8.     Msza św. w intencji Ojczyzny.

Uczestnicy tych wydarzeń mogli w różny sposób świętować ten radosny dla naszej Ojczyzny fakt odzyskania przez Polskę w 1918 r. niepodległości, po 123 latach niewoli.

Dzisiaj po raz pierwszy stoimy przed nowym pomnikiem wystawionym z okazji tego jubileuszu. Najstarszy z kombatantów – pan Jan Gos odsłonił go w imieniu nas wszystkich. W tej sposób chcemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność dla twórców niepodległości. Na tablicy będącej główną częścią pomnika widnieją nazwiska Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa. Wielkich Polaków, którzy mimo głębokich różnic w poglądach politycznych potrafili działać na rzecz jednego celu – odzyskania niepodległości przez Polskę. Tych ludzi połączył cel – wspólna Ojczyzna. Cieszę się, że dzisiaj świętowanie tej rocznicy także nas połączyło. Są bowiem z nami przedstawiciele działających na naszym terenie organizacji:

• Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych
• OSP,
• ZHP,
• Spółki Leśnej w Rzgowie,
• Prawa i Sprawiedliwości,
• Platformy Obywatelskiej,
• Polskiego Stronnictwa Ludowego,
Są poczty sztandarowe szkół ze Rzgowa, Guzewa i Kalina.
Uroczystość uświetniają występy chóru Camerata, Orkiestry Dętej „Rzgów" i ZPiT Rzgowianie. Są przedstawicielki kół gospodyń oraz innych instytucji, formalnych i nieformalnych grup i środowisk.
Tak jak zawsze uroczystość rozpoczęła się mszą za Ojczyznę, za której odprawienie serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi Krzysztofowi Florczakowi.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości oraz wszystkich wydarzeń roku jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę serdecznie dziękuję.

Szanowni Państwo!

Z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
życzę mieszkańcom Gminy Rzgów
radości, spokoju, jedności, poczucia bezpieczeństwa
oraz dumy z życia w demokratycznej i wolnej Rzeczypospolitej.

Niech ta szczególna dla naszego kraju rocznica
umacnia nas wszystkich
w przywiązaniu do historii i tradycji naszej Ojczyzny.

W dniu tej wyjątkowej rocznicy bądźmy pełni radości
i pozytywnie manifestujmy wspólnie nasz patriotyzm
podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rzgowie!

Dziękuję, że pamiętaliście o naszych biało-czerwonych barwach narodowych na swoich domach. Bardzo dziękuję Państwu za przybycie na dzisiejszą uroczystość.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=