Sto lat wytańczyli i wyśpiewali - Gmina Rzgów

Sto lat wytańczyli i wyśpiewali

zdjęcie
W piątek, 9 listopada o godz. 18 w Rzgowie w Hali Sportowej przy ul. Szkolnej 5 miała miejsce inauguracja trzydniowych, gminnych obchodów odzyskania niepodległości.Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza przygotowały  m. in. inscenizację pt. „Przybyli ułani”. W programie znalazł się też pokaz mody z lat 1918-1939, wystąpiły Rzgowski Chór „Camerata”, zespół „Sempre Cantare” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” z reprezentacyjnym polonezem w strojach szlacheckich.
W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Mateusz Kamiński, zastępca burmistrza Małgorzata Rózga, Jan Michalak – przewodniczący Rady Miejskiej, Radosław Pełka - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, wicestarosta Ewa Gładysz, radne powiatowe: Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz i Edyta Waprzko. Gospodynią wieczoru była Iwona Skalska, dyrektor SP w Rzgowie.

Dzięki tekstom pieśni legionowych i patriotycznych dobrze widocznym na ogromnym ekranie multimedialnym, do wspólnego śpiewania włączała się publiczność. Niezwykle wzruszające była m.in. wykonanie przez młodzież pieśni z Powstania Warszawskiego 1944 r. pt. „Pałacyk Michla”, ale nie sposób wymienić wszystkich pięknych interpretacji, zarówno chóralnych, jak i indywidualnych. Bardzo oryginalnym i udanym pomysłem był występ około trzydziestu dziewczyn i chłopców, którzy pokazali modę z okresu międzywojennego. Naprawdę było widać, że gmina Rzgów do "zagłębie kreatywnych szwaczek i wielce uzdolnionych krawców"! Artyści występowali również w innych kostiumach z epoki: w sukniach XIX-wiecznych dam, mundurach wojsk Księstwa Warszawskiego, chłopskich sukmanach kosynierów itp.

Publiczność nie mieściła się na trybunach. Wiele dzieci zajęło miejsce na podłodze. W rocznicowej wieczornicy wzięło udział prawie tysiąc osób, bo licznie przybyli rodzice, dziadkowie, sąsiedzi oraz rodzeństwo młodych artystów. Miejsc do zaparkowania zabrakło nawet w okolicach wiaty nad Strugą  i przyszkolnego placu zabaw.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót