Budżet jak z marzeń: 103,5 miliona złotych

Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa na środowej sesji Rady Miejskiej przedstawiając budżet na przyszły rok powiedział, że biorąc pod uwagę planowane wydatki 103,5 miliona złotych to jest budżet rekordowy i wyjątkowy. W tym roku budżet zamyka się kwotą 89,7 miliona złotych. Przyszłoroczny prawdopodobnie przez jakiś czas - w kolejnych latach -  będzie trudny do pobicia. Budżet został przyjęty 12 głosami radnych przy dwóch głosach wstrzymujących się od głosowania i jednym radnym nieobecnym.
- Budżet marzeń został oszacowany na 108,6 miliona złotych, bo tyle kosztowałoby zrealizowanie wszystkich wniosków budżetowych mieszkańców  - powiedział burmistrz Mateusz Kamiński podczas prezentacji finansów gminy przed głosowaniem. - Planując budżet realny, trzeba wybierać, bo nie jesteśmy gminą tak bogatą jak nasze marzenia. Dlatego już na etapie planowania trzeba było obciąć wydatki rzędu ponad 5 milionów złotych.

Z prezentacji wynikało, że planowane dochody w 2019 r. zostały obliczone na 67,9 miliona złotych, a deficyt w granicach 35,5 miliona złotych. Po stronie wydatków aż 25,6 procenta budżetu zajmuje gospodarka komunalna i ochrona środowiska, a 16,6 proc. oświata i wychowanie. Aż 8,8 milionów złotych mają kosztować drogi gminne i powiatowe. Do najważniejszych nowinek z sesji Rady Miejskiej należy z pewnością zmniejszenie do 14 milionów złotych kredytu na pokrycie przyszłorocznego deficytu.

Koniec roku to czas podsumowywania inwestycji w 2018 r. W Guzewie osiagnięto stan surowy zamknięty przestronnego przedszkola. Część budynku zostanie przeznaczona na żłobek. We wznoszonym w Rzgowie Domu Kultury brakuje już tylko niektórych okien. Zakończyły się prace przy pokryciu dachu świetlicy wiejskiej w Starej Gadce. Budowa kanalizacji została poszerzona o Starą Gadkę. Natomiast w Starowej Górze przy ul. Stropowej i Podłogowej już można podłączać się indyidualnie do nowej sieci. Wydano 37 decyzji administracyjnych o przyłączeniach - 13 posesji już korzysta z nowej kanalizacji.

W planach na 2019 r. mówiono o doposażeniu siłowni w Hali Sportowej i stworzeniu sauny dla uatrakcyjnienia oferty. Hala musi zarabiać na swoje utrzymanie. Wcześniej nie można było pobierać opłat od użytkowników wieczornych i weekendowych ze względu na warunki zbudowania obiektu z dofinansowaniem unijnym.

Budżet sołecki wyniesie prawie pół miliona złotych. Do 939,45 złotych miesięcznie wzrosły diety radnych, które nie były zmieniane przez 8 lat. Diety zryczałtowane dla sołtysów wzrosły do 500 złotych miesięcznie. Łączne nakłady na OSP wyniosą w przyszłym roku 718 tysięcy złotych. Wynika to z rosnących zadań naszych druhów: muszą interweniować w zdarzeniach na drogach szybkiego ruchu, mają pod opieką ćwierć tysiąca metrów kwadratowych zabudowy handlowej pod dachem. Jednostki OSP otrzymaja dwa lekkie samochody strażackie.

Tekst i fot. Włodzimierz kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=