Tunelowa po francusku - Gmina Rzgów

Tunelowa po francusku

zdjęcie
Jedną z największych inwestycji drogowych w gminie Rzgów śledzimy obecnie w Starowej Górze na ul. Tunelowej. Wartość tej inwestycji wynosi prawie 850 tysięcy złotych. Ale przebudowa 596,4-metrowej ul. Tunelowej jest warta odnotowania przede wszystkim dlatego, że zostanie tu zastosowany drenaż francuski.

Drenaż francuski jako metoda odprowadzania deszczówki z drogi utwardzonej jest znany we Francji od wieków. W przypadku ulicy w Starowej Górze polega na wykopaniu w linii pobocza koryta o głębokości 70 centymetrów i wysypaniu go żółtym piaskiem. Ta warstwa ma odbierać wodę deszczową.

Na tę warstwę jest rozkładana geowłóknina, która ma separować piasek od żwiru warstwy wierzchniej. Koryto będzie przykryte docelowo ażurowymi płytami betonowymi. Wzdłuż tego umocnionego pobocza zostanie wykonany rowek o głębokości nieprzekraczającej 15 centymetrów, który ma również za zadanie zbierać deszczówkę.

- Zastosowanie drenażu francuskiego, u nas technologii mniej znanej jest korzystnym rozwiązaniem w stosunku do drogiej kanalizacji deszczowej – mówi Bogdan Błaziński, inspektor nadzoru w Referacie Inwestycji w Rzgowie. – Ze względów technicznych niemożliwe było też zastosowanie klasycznego rowu odpływowego.

Przepuszczające wodę umocnione pobocze na wysokości wjazdów do posesji będzie wybrukowane kostką. Zachowana zostanie dotychczasowa szerokość drogi od 3,60 do 5 metrów. Na tym etapie inwestycji trwają jeszcze rozbiórki ogrodzenia posesji z siatki rozpiętej na słupkach, furtek i bram. Docelowo pojawią się krawężniki. Zaprojektowano 302 metry kwadratowe zieleni.

W przetargu na przebudowę ul. Tunelowej rywalizowało aż 20 przedsiębiorców. Wygrała firma z Brzezin, która zakończy budowę do końca pierwszego półrocza.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót