Dom Kultury: stan surowy zamknięty

Prace na budowie Domu Kultury szybko postępują. Gotowa jest już konstrukcja sceny w skrzydle wschodnim. To skrzydło zaprojektowano jako parterowe w części południowej, a w części północnej 2-kondygnacyjne. Ta część budynku pełnić będzie funkcję reprezentacyjną. Poprzykrywane są już korytarze, sanitariaty i zaplecze techniczne sceny z garderobą.
Jak dowiadujemy się od Zbigniewa Snelewskiego, kierownika Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie, w przeważającej części  gmach Domu Kultury osiągnął stan surowy zamknięty. Oznacza to, że prace będą koncentrować się we wnętrzu, niezależnie od silnych mrozów, czy obfitych opadów śniegu.

We wschodnim skrzydle zaprojektowano sale widowiskową z widownią mobilną, scenę prawie 11-metrowej wysokości oraz zaplecze sceniczne z garderobami oraz otwarte, wysokie foyer z antresolą, spełniającą funkcję wystawienniczą. Foyer jest już zamknięte od strony szkoły szklanymi, wysokimi witrynami. Okleja je jeszcze niebieska folia, chroniąca przed zabrudzeniami wielkiej budowy,

Nowa siedziba instytucji kulturalnych gminy ma kształt litery L podstawą zwróconą do ul. Szkolnej. Jej architektura nawiązuje do bryły przyległej Hali Sportowej. W skrzydle zachodnim na parterze powstają pomieszczenia techniczne, sala muzyczna, sala spotkań, biblioteka o powierzchni 300 metrów kwadratowych, pomieszczenia socjalne, toalety, pomieszczenia gospodarcze oraz klatka schodowa. Na I piętrze znajdą się pomieszczenia biurowe, sale plastyczne oraz toalety.

Wzdłuż fasady od ul. Literackiej stoi dziewięć „żyletek” jak wykonawcy nazywają murowane elementy dekoracyjne, estetycznie wzbogacające front Domu Kultury.

Dom Kultury posiada powierzchnię użytkową 2440 metrów kwadratowych, kubaturę 15 760 m sześciennych. W najdłuższej części budynek nie przekracza 59 m, a szerokość wynosi prawie 25 m. Zostanie wyposażony w windę 8-osobową o udźwigu 630 kilogramów.  Będzie podobna do tej, pracującej w Urzędzie Miejskim w Rzgowie. Dom kultury ma mieć własne ogrzewanie - kotłownię gazową o mocy 320 kW, wyposażoną w dwa kotły kondensacyjne.

Przewidziano okładziny elewacji z piaskowca szlifowanego, wymiary 60 x 120 x 4 centymetry. Ocieplenie ścian zewnętrznych zostanie wykonane z wełny mineralnej. Teren przed głównym wejściem ma być wyprofilowany, więc zbędna jest pochylnia dla wózków inwalidzkich. Wnętrze budynku ma być pozbawione progów dla tychże wózków inwalidzkich. Z uwagi na niepełnosprawnych, krawężnik zostanie obniżony między parkingiem a chodnikiem.

- W tegorocznym budżecie gminy przeznaczono 5 milionów złotych na budowę i na pewno tej kwoty nie przekroczymy – zapewnia kier. Zbigniew Snelewski. Aby zmniejszyć koszty eksploatacji, na dachu zaplanowano montaż paneli fotowoltaicznych, które zapewnią energię elektryczną do zasilenia domu kultury. Jeśli chodzi o roboty budowlane, jesienią 2019 roku budynek ma być gotowy do wyposażania. Dziś trudno jeszcze powiedzieć, czy na przyszły rok zostanie przewidziany pełny zakres dokończenia inwestycji wraz z wyposażeniem sceny i widowni, czy tylko w zakresie podstawowym, czyli że GOK przeprowadzi się  jedynie do skrzydła parterowego. Zapewne odpowiedź na to przyniesie wkrótce projekt budżetu gminy Rzgów na 2019 r.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Fot. sali widowiskowe ze sceną/Ryszard Poradowski
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=