Zastrzyk może znaczyć życie

W południe, we wtorek, 26 stycznia 2021 roku w Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie po raz pierwszy zaszczepiono pacjentów - seniorów szczepionką antycovidową. Podobnie jak w reszcie kraju,  przychodnia dostała bardzo skromny przydział 30 dawek na tydzień.

- Szczepionki przyjechały do nas o godzinie 8 rano w poniedziałek i trafiły rozmrożone do specjalistycznej lodówki do temperatury 2-6 stopni Celsjusza – poinformował Jarosław Nettik, dyrektor GPZ. - Mogą być przechowywane u nas tylko 120 godzin. Gdyby któryś z zapisanych wcześniej seniorów nie mógł dotrzeć do nas z przyczyn losowych lub miał przeciwskazania, zaprosimy telefonicznie kolejną osobe z listy oczekujących seniorów. Mamy w tej chwili zapisanych ponad pół tysiąca pacjentów.

Pierwszym zaszczepionym był pacjent z Kalinka. Po otrzymaniu zastrzyku sypał dowcipnymi uwagami. Nie odczuwał bólu ani żadnych dolegliwości.

- Chociaż pacjenci pragnący się zapisać nie ustawiali się w nocy przed przychodnia, to jednak największy ruch przy okienku rejestracji odnotowano w poniedziałek. Próbuja się zapisywać u nas z okolicznych gmin , a nawet z łódzkiego osiedla Dąbrowa, bo nie obowiązuje rejonizacja. Nie cały personel GPZ w Rzgowie zdążył zaszczepić się w szpitalach węzłowych w Łodzi - twierdzi dyrektor Nettik. -  Perspektywa oczekiwania w 150-osobowej kolejce może zniechęcić. Dyrektor twierdzi, że o wiele lepiej był szczepić m. in. w macierzystych przychodniach. A tak tylko jeden lekarz – senior skorzysta na razie z tej możliwości.

We wtorek seniorzy na ogół byli przywożeni prywatnymi samochodami przez członków najbliższej rodziny. Niektórzy zjawiali się w przychodni  już z wypełnionymi ankietami, zaleconymi przez Ministerstwo Zdrowia. Można je wydrukować z internetu albo pobrać ze stolika na piętrze w GPZ. Przed szczepieniem czeka nas rozmowa z lekarzem. Przeciwskazaniami do szczepienia są m. in. uczulenia m.in. na któryś ze składników szczepionki, wstrząsy anafilaktyczne (odczyn alergiczny, który charakteryzuje się najgwałtowniejszym przebiegiem), infekcje grypowe w ciągu ostatnich 14 dni, zachorowanie na covid lub kontakt z chorym na covid w ciągu minionych 2 tygodni.

Każdy pacjent musi oświadczyć, że dobrowolnie wyraża zgodę na antycovidowy zastrzyk. W kraju znane są bowiem nielegalne praktyki, że pracodawca każe się zaszczepić, co jest watrunkiem dalszego zatrudnienia.

Gminna przychodnia w Rzgowie jest w stanie zaszczepić tygodniowo (łącznie z sobotami) nawet 120 pacjentów, ale wszystko zależy od centralnie dzielonych transportów dawek. Gdy dostawy się zwiększą, za pracę w nadgodzinach i w soboty personel ma otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, obliczane w oparciu o dotychczasowe wynagrodzenia, zgodnie z Kodeksem Pracy. Są na to obiecane specjalne środki spoza budżetu przychodni.

W razie problemów w wyniku szczepienia, w gabinecie znajduje się zespół przeciwstrząsowy oraz personel jest przygotowany do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Wśród naszych mieszkańców panują wciąż różne  opinie na temat konieczności przyjęcia zastrzyku – mówi Jarosław Nettik. - To każdy musi sam rozważyć... Niektórzy ozdrowieńcy chcą odczekać albo wręcz zrezygnować z zaszczepienia. Jednak to dotyczy młodszych roczników, a my teraz w perspektywie 3-4 tygodni skupiamy się na seniorach 80+ a w następnej kolejności 70+.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=