Obchodziliśmy jubileusz Rzgowa

W czwartek, 20 sierpnia z okazji 553. jubileuszu nadania Rzgowowi praw miejskich, 28 dzieci z półkolonii Gminnego Ośrodka Kultury oraz pracownicy ratusza obejrzeli okolicznościową wystawę fotograficzną. Najmłodsi dostali upominki promujące gminę Rzgów, a także słodycze od burmistrza Mateusza Kamińskiego oraz zastępcy burmistrza Małgorzaty Rózgi.
Sekretarz gminy Katarzyna Berczak-Lato wraz z burmistrzem opowiadała o powstaniu Rzgowa oraz o herbie miasta z wizerunkiem świętego biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Dzieci zadawały dużo pytań dotyczących głównie powrotu do szkoły i jak uniknąć kontaktu z wirusem. W spontanicznym głosowaniu na temat powrotu do normalnej nauki, zdecydowana większość chce wrócić do szkolnych ławek. Dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w parku przy tronie króla Kazimierza Jagiellończyka, za panowania którego pojawiło się miasto Rzgów.

Pierwsze wzmianki o Rzgowie osadzie pochodzą z 1378 roku, kiedy istniała już wieś na prawie niemieckim średzkim. Utworzono wójtostwo. W konsekwencji starań właścicieli osady, czyli kapituły katedralnej krakowskiej, król Kazimierz Jagiellończyk nadał Rzgowowi prawa miejskie magdeburskie 20 sierpnia 1467 r.

Odtąd rzgowianie podlegali staroście pabianickiemu. Uzyskali prawo sprzedaży soli z żup Bochni i Wieliczki. We wtorki odbywały się w Rzgowie targi tygodniowe, a w dni św. Trójcy i św. Marcina ustalono jarmarki. Dzięki jarmarkom i targom ożywił się transport, dlatego wprowadzono opłaty mostowe. W 1475 r. w Rzgowie stanął kościół drewniany pw. św. Stanisława. Ten święty widniał już wtedy w herbie miasta. 

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=