Rzgowianie koncertowali w Cajvanie w Rumunii

W dniach 12-15 lipca przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie – Radosław Pełka,  Radosław Bubas – dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Rzgowska Orkiestra Dęta przebywali z wizytą na zaproszenie władz gminy Cajvana w północnej Rumunii , około 40 kilometrów od granicy ukraińskiej.
- Gmina Rzgów podpisała list intencyjny o współpracy dwa lata temu – mówi Włodzimierz Kaczmarek, muzyk, wieloletni prezes Rzgowskiej Orkiestry Dętej. - Burmistrz i deputowani rady gminy Cajvana powitali nas chlebem i solą. Daliśmy dwa koncerty przed około 600-osobową publicznością rumuńską. Nasz półgodzinny występ był jednym z punktów programu regionalnego festiwalu folklorystycznego. Nasze wystąpienie było wzbogacone recitalem rzgowskich wokalistów Agaty Juśkiewicz oraz Mateusza Tomaszewskiego. W nierdzielę przeszliśmy korowodem przez Cajvanę, aby zobaczyli nas wszyscy mieszkańcy.

O randze rzgowskiego występu świadczyła obecność pani marszałek województwa Suczawa oraz rumuńskiego senatora. Wydarzenie było transmitowane przez telewizję publiczną.

Suczawa to nie tylko miasto wojewódzkie, ale również miasto w historycznej prowincji Mołdawii. W województwie mieszka około ćwierci tysiąca Polaków, zrzeszonych w Związku Polaków w Rumunii. W Suczawie znajduje się Dom Polski.

Rzgowska delegacja licząca 30 osób podróżowała do Cajvany autokarem przez Słowację i Węgry. Nocowała w lokalnym pensjonacie. Podczas oficjalnej wizyty  zwiedziła kopalnię soli w Kaczycach. W 1792 r. sprowadzono tu 20 rodzin polskich z Bochni i Wieliczki, którzy wydobywali sól. W 1904 r. krakowsko-lwowski architekt Teodor Talowski zaprojektował duży kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kaczycach. Świątynia w 2000 r. została wyniesiona do rangi bazyliki przez polskiego papieża Jana Pawła II. Tuż przed II wojną światową w Kaczycach mieszkało jeszcze 600 Polaków.

Zwieńczeniem szlaku turystycznego rzgowskiej delegacji było zwiedzanie zabytkowego monastyru w Woronet na Bukowinie. Ufundował go hospodar Stefan Wielki. Zabytek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Samorząd Rzgowa zaprosił przedstawicieli rumuńskiej gminy Cajvana do rewizyty podczas dożynek w przyszłym roku. 

Włodzimierz Kupisz
Fot. Urząd Miejski w Rzgowie
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=