Przeciw przemocy w rodzinie

W przypadku wystąpienia w gminie Rzgów interwencji, związanej z przemocą w rodzinie, nie trzeba już odwozić poszkodowanej matki z dziećmi aż do Bełchatowa, z którym mieliśmy podpisaną stosowną umowę. W połowie listopada 2019 r. zakończył się bowiem remont dwóch mieszkań komunalnych tzw. interwencyjnych w Bronisinie Dworskim.  Było to możliwe dzięki 90-tysięcznej dotacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gmina Rzgów wyłożyła na remont 100 tysięcy złotych nie licząc wydatków dodatkowych.
W gminie Rzgów powstaje właśnie sprawozdanie z wykonania zadania, realizowanego w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, edycja 2019”. Bronisińskie lokale dostosowano do okresowego pobytu całodobowego osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Mieszkania interwencyjne to jeden z elementów systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Od  7 grudnia 2011 r. w gm. Rzgów funkcjonuje 15-osobowy Zespół Interdyscyplinarny, powołany zarządzeniem burmistrza Rzgowa. W jego skład wchodzą przedstawiciele MOPS, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, oświaty, Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie, organizacji pozarządowych, a także dwóch kuratorów Sądu Rejonowego w Pabianicach.  Obsługą administracyjną Zespołu zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzgowie.

Głównym zadaniem zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, uprawnionych do interwencji i pomocy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz specjalistów działających w tej dziedzinie.  Realizowane jest ono m. in. w ramach „Niebieskie Karty”. Procedura ma charakter interwencyjny – uruchamia się ją w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia przemocy w rodzinie przez wypełnienie „Niebieskiej Karty – A”, w której wpisuje się m. in.  dane osób zaangażowanych w sytuację przemocy, formy przemocy i jej skutki oraz opis zaistniałej sytuacji.  Osoba pokrzywdzona lub jej opiekun otrzymuje „Niebieską Kartę - B”, zawierającą informację o przysługujących prawach i instytucjach udzielających pomocy. 

Procedura „Niebieskiej Karty” może być wszczęta bez zgody osób zaangażowanych w sytuację przemocy, w tym bez zgody osoby pokrzywdzonej.  Jej celem jest zatrzymanie przemocy w rodzinie i uruchomienie zmiany zachowań pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i przywrócenia godności osobom słabszym, narażonym na skrzywdzenie. Przedstawiciele Zespołu spotykają się zarówno z osobami doznającymi przemocy jak i stosującymi przemoc i we współpracy z rodziną pracują nad zaplanowaniem i realizacją stosownej pomocy oraz jej monitoringiem.

Osoby poszkodowane w wyniku przemocy w rodzinie mogą też, dzięki od lat prowadzonym w tym zakresie działaniom gminy Rzgów, skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów różnych specjalności w filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Literackiej 2c przy Hali Sportowej. Dyżury są tu pełnione w środy w godz. 17-19 i w czwartki w godz. 15-17.

Gmina Rzgów od lat organizuje też wyjazdy terapeutyczne – w roku 2019 zorganizowano bezpłatne obozy socjoterapeutyczne nad morzem dla 12 osób, w tym dla 8 dzieci. Gdy diagnoza wskazuje, że ktoś należy do grupy zagrożonej uzależnieniem np. od alkoholu lub narkotyków, osoby takie kierowane są na zajęcia profilaktyczne.

Władze gminy dbają zarówno o profilaktykę, jak i nie zostawiają ofiar przemocy w rodzinie samych sobie - również na etapie interwencji. Dzięki kompleksowym i przemyślanym działaniom, udało się w gminie Rzgów stworzyć sieć wsparcia dla ofiar przemocy – system przeciwdziałania, z którego jednak, mamy głęboką nadzieję, jak najmniej naszych mieszkańców będzie miało okazję korzystać.

Oprac. i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=