Zbierać, wspierać, nie zanieczyszczać

Posiedzenie Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Rzgowie było poświęcone dyskusji m. in. na temat prowadzenia zbiórki używanej odzieży, pościeli, butów i pluszaków do kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża. Specjalnie na obrady został zaproszony Marek Schreiber z PCK, koordynator zbiórki w województwie łódzkim.
Pretekstem do rozważania tego tematu było właśnie podpisanie porozumienia między gminą Rzgów a organizacją PCK o udostępnieniu działek gminnych na rok na postawienie na nich 19 pojemników nowych lub po remoncie/odnowieniu. Dotychczasowe lokalizacje się nie zmieniają – być może zostanie zmienione ustawienie kontenera w Starowej Górze, który obecnie stoi u zbiegu ulic Centralnej i Wójtowskiej.

- Pojemniki stosunkowo często są traktowane jak śmietnik – mówi Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza Rzgowa. - Co nie mieści się w pojemniku, często spoczywa w okolicy pojemnika. Porozumienie z PCK reguluje granice odpowiedzialność stron za utrzymanie porządku.

- Pracownicy PCK opróżniają pojemnik raz na dwa tygodnie oraz sprzątaja jego bezpośrednie otoczenie – wyjaśnia Adam Stawiany, p. o. kierownika Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Jeżeli pomiędzy ich wizytami ktoś zabaczy nieporządek, zgłasza to do urzędu, a my powiadamiamy pracownika PCK. Ma on dwie doby na reakcję. Jeżeli nieporządek wokół pojemnika się przedłuża, mamy prawo usunąć kontener do naszego magazynu. Mieszkańcy mogą tez skorzystać z telefonu interwencyjnego do PCK, który powinien znajdowac się w widocznym miejscu na pojemniku.

Jak dowiedzieliśmy się od Marka Schreibera z PCK, obecnego na posiedzeniu komisji, około 70 procent zawartości kontenerów daje się wykorzystać. Reszta to śmieci. Statystycznie, do każdej puszki trafia rocznie około 400 kilogramów darów. Poza charytatywnym znaczeniem zbiórki, nie jest tajemnicą, że dary zmniejszają masę śmieci w gminie, którą trzeba zagospodarować.

PCK nie jest jedyną organizacją, zbierającą dary do kontenerów. Zdarza się, że inne podmioty naśladuja wygląd puszek PCK, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Wina za zaśmiecenie rejonu puszek innych podmiotów bywa przypisywana PCK lub gminie.

Wszystkie pojemniki Polskiego Czerwonego Krzyża są odpowiednio oznakowane. Wzór takiego oznaczenia można znaleźć na stronie
www.pck.pl/tekstylia
Elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, to: obecność znaku PCK oraz kontakt do lokalnego oddziału organizacji. Warto także zweryfikować lokalizację – wszystkie aktualne lokalizacje pojemników PCK publikujemy na stronie internetowej. Pojemniki w innych miejscach i oznaczone inaczej niż według wzoru, nie należą do PCK. W przypadku wykorzystania na nich znaku Czerwonego Krzyża, mamy do czynienia z poważnym nadużyciem – w takiej sytuacji prosimy o kontakt z PCK lub urzędem w Rzgowie.

Dary nie mogą być brudne, dziurawe, niezdatne do użycia. Odzież, pluszaki powinny być wyprane. Niestety, zdarza się, że ktoś likwiduje mieszkanie po zmarłym lub w ramach generalnego sprzątania strychu, komórki nie robi przeglądu ofiarowanych rzeczy. To właśnie one ścielą się gęsto wokół pojemników. Pamietajmy, że wilgotna, spleśniała szmata, zepsute owoce – również trafiające do kontenerów – w obecnym upale niszczą błyskawicznie dary nadające się do wykorzystania.

Dary z akcji nie tylko wracają do potrzebujących ludzi na naszym terenie. Dochody ze sprzedaży przez PCK części tekstyliów w danym województwie - zostają przeznaczone na lokalną działalność PCK. Pamiętajmy, że nasze państwo nie dofinansowuje PCK. Organizacja więc utrzymuje się m. in. ze sprzedaży części ofiarowanej odzieży. Wpływy są przeznaczane na przedsięwzięcia pomocowe, edukacyjne oraz na bieżącą działalność statutową.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=