U Długosza kontredans

Stuletnie urodziny Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza zostały podzielone na dwie części – pierwsza w Dniu Edukacji Narodowej była dedykowana uczniom, nauczycielom oraz  pracownikom obsługi, a 16 października przybyło kilkudziesięciu szacownych gości – przedstawicieli samorządu , byłych dyrektorów szkoły w Rzgowie oraz absolwentów.
Dzień Edukacji Narodowej rozpoczął się od uroczystej mszy świętej  w kościele parafialnym, a następnie kolumna 350-uczniów przeszła ulicami centrum w kierunku szkoły. Na czele pochodu maszerowała  Orkiestra Dęta. Na szkolnym skwerze została wmurowana kapsuła czasu z kroniką szkolną w postaci papierowej i filmowej. Kapsuła czasu została na wieki przykryta granitową tablicą pamiątkową, ofiarowaną przez sponsora.W Dniu Nauczyciela  uczniowie zostali nagrodzeni za udział w różnorodnych  konkursach, związanych z obchodami 100. jubileuszu szkoły.  Klasy szóste  wystąpiły w programie artystycznym, przedstawiającym najważniejsze etapy życia Jana Długosza. Wszyscy mieli możliwość oglądać patrona  na I piętrze,  powstał tam bowiem kącik pamięci Jana Długosza. Kronikarz wygląda jak żywy.
Gwoździem programu artystycznego był występ  dziewczynek w bogatych sukniach dworskich, które zatańczyły w efektownym układzie choreograficznym, nawiązującym do menueta . Uroda i wdzięk tancerek w połączeniu ze wspaniałymi sukniami,  zapierały dech w piersiach. Gdy po programie, wspaniale prezentujące się latorośle utworzyły szpaler dla pozostałych artystów, siedzące z brzegu dzieci głaskały tkaninę, nie mogąc uwierzyć, że to są prawdziwe suknie.
      W prezencie dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji ich święta,  zaprezentował się szkolny zespół tańca młodzieżowego Shock Dance w  układzie tanecznym pt. „Szkolna przerwa”. Jednak punktem kulminacyjnym pierwszej części uroczystości była niewątpliwie niespodzianka dla uczniów -  na salę gimnastyczną wjechał ogromny tort z płonącymi pochodniami i okolicznościowym napisem.
     W drugiej części obchodów jubileuszowych Mateusz Kamiński, wiceburmistrz Rzgowa oraz Jarosław Świerczyński wręczyli okolicznościowe grawertyny z brązu byłym dyrektorom: Wiktorowi  Szymczukowi , Jolancie Zielińskiej  oraz obecnej dyr. Iwonie Skalskiej. Wiceburmistrz M. Kamiński w miejsce oficjalnego wystąpienia, podzielił się wspomnieniami ze swoich lat nauki w rzgowskiej podstawówce. Tymczasem, przewodniczący J. Świerczyński rozbawił publiczność wspomnieniami jak ucząc się na drugą zmianę, potrafił zaspać i spóźnić się  na pierwszą lekcję.
    Wśród wspomnień byłych dyrektorów i uczniów najbardziej chyba niesamowita była opowieść jednej z najstarszych żyjących absolwentek - 96-letniej  Bożeny Klass z domu Jardzioch. Opowiedziała m.in. o niezwykłej wycieczce szkolnej do Gdańska i lęku przed hitlerowcami panoszącymi się w mieście.
    Przybyli na uroczystości goście na ręce dyrekcji szkoły złożyli – zgodnie z tradycją – rośliny doniczkowe i bukiety kwiatów, ekskluzywne wydanie księgi Długosza  „Bitwa pod Grunwaldem” i inne wydawnictwa dla biblioteki szkolnej, projektor multimedialny i inne urządzenia dla potrzeb dydaktycznych. Radna Grażyna Gałkiewicz w imieniu swojej rodziny poinformowała o ufundowaniu stypendiów dla 2 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza i 2 uczniów gimnazjum w wysokości 500 złotych miesięcznie przez rok.
    Ukoronowaniem drugiej części jubileuszu było otwarcie ekopracowni, o której piszemy oddzielnie. Uroczystości  zakończyły się poczęstunkiem dla wszystkich obecnych. (włok)

Fot. Paulina Ewa Nowak i Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=