Świętowano jubileusz 50-lecia KGW w Kalinku

Koło Gospodyń Wiejskich w Kalinku w sobotę, 22 kwietnia obchodziło uroczystość 50-lecia założenia. W strażnicy OSP zebrały się 33 gospodynie oraz ich goście. Obecni byli m.in. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, wiceburmistrz Małgorzata Rózga, Jan Michalak – przewodniczący Rady Miejskiej, radni Ewa Fryczka i Marek Bartoszewski.
   Burmistrz M. Kamiński podczas składania życzeń jubilatkom przyznał, że nigdy nie zawiódł się na kołach gospodyń wiejskich. Przewodniczący J. Michalak ofiarował w imieniu władz samorządowych gminy niebywale ciężką, bo wyspawaną w metalu rzeźbę, przedstawiającą radosną gospodynię w stroju ludowym.

   Ponadto w uroczystości udział wzięli m. in.: Krzysztof Banasiak, przewodniczący Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi , Danuta Szymczak - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet, Zbigniew Gabara -  przewodniczący Gminnych Kółek i Organizacji Rolniczych, sołtys Józef Zimoń, zarząd OSP w Kalinku na czele z prezesem Stanisławem Samcem, a także reprezentacje kół gospodyń z innych miejscowości.

   Na wniosek KGW w Kalinku, Prezydium Rady Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych przyznało Janinie Pytce - Order Serca Matkom Wsi za zasłużoną i oddaną pracę w kole. Odznaczenie wręczył Krzysztof Banasiak.  Przekazał słowa uznania seniorkom, które aktywnie działały na rzecz koła. W tym gronie znalazły się: Kozieł Stefania, Jardzioch Stefania, Kwiatkowska Leonora, Fryczka Regina, Pytka Aleksandra, Zimoń Anna, Samiec Mirosława, Nebelska Wanda, Dudek Eugenia, Owczarek Wanda, Adamek Barbara, Kosińska Zdzisława, Kozieł Jadwiga, Michalska Barbara, Wiesława Szychowska która od 25 lat  jest sekretarzem kola i nadal pełni tę funkcję.

   Krystyna Hilt , Anna Olkusz i Józefa Bogusławska zostały odznaczone za wieloletnią, pełną zaangażowania i poświęcenia pracę. Do dziś są niezwykle aktywne w KGW w Kalinku.


   KGW w Kalinku powstało 3 lutego 1967 roku, którego to założycielką była ówczesna nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej nieżyjąca już Feliksa Byczkowska. Do organizacji zapisało się 30 kobiet. Koło zajmowało się rozprowadzeniem kurcząt wśród członkiń. Organizowane były wówczas ogródki warzywne, kwiatowe, kursy gotowania, pieczenia ciast, a także wyjazdy do teatru, kina, wycieczki krajoznawcze.

   W roku 1974 nastąpiła zmiana zarządu, przewodniczącą została Aleksandra Pytka, a następnie Anna Madej, później funkcję objęła Aleksandra Pytka, po niej nastała Wanda Owczarek, później kierowała kołem Urszula Zimoń, następnie stanowisko piastowały: Jolanta Jaszczyk, Stanisława Madej, Bożena Klink, Krystyna Jach. Przewodniczącą naszego koła jest w chwili obecnej Jadwiga Adamek.

   Koło nasze liczy 33 aktywne członkinie, które licznie biorą udział w imprezach organizowanych we wsi i gminie takich jak: mikołajki dla dzieci, dożynki, wycieczki krajoznawcze.My, członkinie, odczuwamy duże zadowolenie, że możemy się wspólnie spotkać i zabawić przy lampce wina, a czasem przy muzyce. Nie zapominamy też o naszych seniorkach, bo przecież to jest ich zasługa, że to wszystko zainicjowały.

Wiesława Szychowska, sekretarz KGW
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=