Fabryka ekologicznego nawozu przy ul. Stawowej

Gdy gmina Rzgów starała się o unijne dofinansowanie rozbudowy i unowocześnienia oczyszczalni, jednym z głównych powodów przyznania pieniędzy było poprawienie czystości Stawów Stefańskiego w granicach administracyjnych Łodzi. Oczyszczalnia ma więc ponadgminny wpływ na ochronę środowiska.
Obiekt w Rzgowie przy ul. Stawowej kosztował blisko 17 mln zł, z czego połowę otrzymaliśmy w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na Lata 2014-2020. 30 września 2019 r. burmistrz Mateusz Kamiński, Radosław Pełka  - przewodniczący Rady Miejskiej i Beata Jasiukiewicz - dyr. GZWiK otworzyli zmodernizowaną, powiększoną dwukrotnie oczyszczalnię ścieków. Burmistrz M. Kamiński powiedział przed przecięciem wstęgi, że ta inwestycja łączy pokolenia. Jest kontynuacją społecznej inicjatywy budowy oczyszczalni ścieków, podjętej w latach 90.

Dzięki najnowocześniejszej technologii, odzyskuje się ciepło ze ścieków, które nawet zimą są ciepłe. Do odzyskiwania ciepła służy pompa cieplna. Aby wyobrazić sobie pracę całego ciągu technologicznego, trzeba zacząć od reaktora biologicznego, który laikowi najbardziej kojarzy się z atomistyką, ale z atomem nie ma nic wspólnego. Reaktor biologiczny to ogromna betonowa budowla o kolistym kształcie, będąca tak naprawdę basenem wypełnionym nieczystościami. Basen góruje  ponad poziomem  gruntu. Ścieki z kanalizacji i ze zlewni dla wozów asenizacyjnych trafiają do reaktora po wstępnym oczyszczaniu mechanicznym w sitopiaskowniku z zanieczyszczeń takich jak piasek i skratki.

W reaktorze biologicznym brudna ciecz jest wprowadzana mieszadłem w ruch obrotowy, napowietrzana i oczyszczana przez bakterie. Osad odsącza się na prasie i po takiej obróbce przyjmuje on postać pasty. Następnie trafia do suszarni, która laikowi kojarzy się z wielką szklarnią. Ciepło odzyskane ze ścieków kierowane jest do instalacji ogrzewającej suszarni osadów, którą umieszczono pod posadzką. To działa – mówiąc w  uproszczeniu – jak ogrzewanie podłogowe w ekologicznych domach.

Odparowane w suszarni osady z nieczystości – po dodaniu wapna są znakomitym nawozem do upraw. W ubiegłym roku w starej części biologicznej oczyszczalni udało się uzyskać 105 ton „pasty”,  która  po uprzednim zbadaniu danej gleby - jest używana do jej użyźnienia. Dziś większość osadów jest tak wysuszona, że po znacznym zmniejszeniu objętości przyjmuje postać granulatu. Rzgowska oczyszczalnia może wytwarzać 30 ton tygodniowo takiego naturalnego nawozu dla rolnictwa. Nawóz z osadów jest dostarczany bezpłatnie do gospodarstw rolnych. Zanim jednak zostanie zastosowany w polu,  przeprowadza się badania próbek gleby w specjalistycznym, zewnętrznym laboratorium. Badania są finansowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie. Bezpłatny dla rolników nawóz ze ścieków jest tak poszukiwany przez gospodarzy, że zdarzają się okresy, kiedy muszą w kolejce czekać na dostawę.

Od otwarcia oczyszczalni po modernizacji, uzyskano łącznie 50 ton ekologicznego nawozu. Nowe przepisy nie pozwalają nawozić od listopada do końca marca. Na szczęście w najzimniejszych miesiącach roku osadów jest mniej, więc nie ma obaw, że granulat trzeba by było produkować na zapas. 

Opisana powyżej technologia suszenia osadu - w dniu oddania unowocześnionej oczyszczalni do użytku, wykorzystywana była dopiero w trzech miejscach w województwie łódzkim. Rzgowska suszarnia – w odróżnieniu od pozostałych – nie wydziela przykrego zapachu. Czuć tu ziemię orną dobrej klasy, a nie osad pochodzący z nieczystości.

- Odzyskiwanie energii ze ścieków – mówi burmistrz Mateusz Kamiński – nie tylko służy ochronie wody w Nerze, ale również przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery! Inwestycja zrealizowana została w bardzo krótkim okresie 15 miesięcy. Uzyskanie dofinansowania unijnego było możliwe dzięki uczestnictwu gminy Rzgów pracach stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny. Inwestycja przy ul. Stawowej jest krokiem w przyszłość. Zabezpiecza bowiem oczyszczanie ścieków przez kilkadziesiąt lat. Została skojarzona z budową kanalizacji w 23 ulicach w Starowej Górze i Starej Gadce, gdzie możliwość przyłączenia się do sieci zyskało docelowo około 1700 mieszkańców.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz










Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=