Aktualności - Gmina Rzgów
W Starowej Górze od wiosny do tej pory udało się wybudować na 14 ulicach – łącznie 7 kilometrów 331 metrów bieżących kanalizacji, z czego:
ul. Mieszka I (249,17 m)
ul. Mieszka II (190,17 m)
ul. Stropowa (891 m)
ul. Kuchenna (409,12 m)
ul. Szklarniowa (904,93 m)
ul. Tunelowa i fragment ul. Zagłoby (1145,76 m)
ul. Warzywna (371,09 m)
ul. Podłogowa (825,33 m)
ul. Zygmunta III (154,84 m)
ul. Mieszka III (158,88 m)
ul. Kasztanowa z ul. Modrzewiową (1329,26 m)
ul. Klonowa (701,54 m)
Seniorzy staja się ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych ze strony rozmaitych firm i naciągaczy. Schemat z reguły wygląda podobnie. Starszy człowiek odbiera telefon np. z banku, firmy handlowej, telekomunikacyjnej, energetycznej czy ubezpieczeniowej. Bywa, że naciągacze odwiedzają seniora w domu. Osoba, która prowadzi rozmowę, zwykle przedstawia się z imienia i nazwiska, wydaje się miła i pomocna. Wzbudza zaufanie Szybko też zaczyna namawiać swojego rozmówcę do skorzystania z „wyjątkowej oferty” lub „promocji”. Doradza np. zmianę aktualnego abonamentu telefonicznego, zawarcie nowej umowy na dostawę energii elektrycznej, wzięcie kredytu czy wykupienie polisy.
W celu niesienia pomocy bliźnim, wzorem lat ubiegłych i w tym roku w naszej szkole w Kalinie ruszyła Szlachetna Paczka. Przygotowaliśmy ją z  myślą o rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji. W akcję, oprócz nauczycieli i uczniów, mocno zaangażowali się także rodzice. Dzięki temu udało się zakupić żywność, ubrania i najpotrzebniejsze rzeczy, które aż w 11 paczkach trafiły do rodziny. To będą dla niej piękne święta. Pomoc ma cudowną moc!
Marysia Polaczek - przewodnicząca SU;
foto: Magdalena Mordaka
We wtorek, 11 grudnia po południu odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Społecznych nowo wybranej Rady Miejskiej w Rzgowie. Obrady prowadził przewodniczący komisji Stanisław Zaborowski. Na posiedzeniu obecni byli: burmistrz Mateusz Kamiński i Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza.
Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor GOK zrelacjonowała plany kulturalne w przyszłym roku, roku przejściowym przed rozpoczęciem wyposażania Domu Kultury. Zaawansowane są przygotowania do pierwszego z Dni Rzgowa, których tym razem nie zorganizuje zewnętrzny operator. Przybędzie imprez kulturalnych organizowanych w sołectwach, w świetlicach wiejskich przy pomocy instruktorów GOK.
Na terenie całego kraju, a także w Rzgowie w dniach 8-9 grudnia odbył się Finał Szlachetnej Paczki. Centrum dowodzenia i dystrybucji znajdowało się w Szkole Podstawowej w Guzewie. I tu należy zaznaczyć, że od 7 lat - dzięki przyjaznemu nastawieniu dyrektora Tomasza Drabczyńskiego - do “Szlachetnej Paczki” budynek szkoły dla Rejonu Rzgów/Tuszyn i okolice stoi tam zawsze otworem. Szlachetna Paczka jest jednym z największych i najskuteczniejszych projektów społecznych w Polsce. Koncentruje się na łączeniu ludzi – tych potrzebujących z tymi, którzy chcą pomagać. Dzięki temu mądra pomoc – dająca impuls do wyjścia z biedy i zorientowana na konkretne potrzeby danej rodziny – dociera do potrzebujących już 18 lat. Od 2001 roku to prawie 4 mln połączonych ludzi, przekazana pomoc o wartości ponad 250 mln zł oraz 150 tys. historii potrzebujących rodzin zmienione na dobre.
W środę, 12 grudnia o godz. 16 w Koluszkach w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy ul.11 Listopada 65 odbędzie się spotkanie informacyjne na temat możliwości utworzenia nowych kół gospodyń wiejskich i otrzymania na ten cel wsparcia finansowego według najnowszych przepisów z listopada bieżącego roku. Istnieją również mozliwości pomocy finansowej i niematerialnej dla istniejących kół gospodyń wiejskich. Szczegóły w załącznikach artykułu poniżej tekstu.
W niedzielę, 16 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zaprasza na "Świąteczny Piknik z Mikołajem".  Impreza odbędzie się w Parku Miejskim im. A. Mickiewicza w Rzgowie. W programie wydarzenia planowane są atrakcje i animacje dla dzieci, spotkania i zdjęcia z Mikołajem, pokaz tańca z ogniem, występy wokalne  oraz prezentacja Koła Rękodzieła Artystycznego „Zasupłane". Organizatorzy zamówili w Kole Gospodyń Wiejskich w Kalinie 40 litrów darmowej zupy pieczarkowej dla uczestników imprezy.
8 grudnia w sobotę,  czerwonego jegomościa nie mogło zabraknąć w Hali Sportowej. GOSTiR przygotował dla najmłodszych mieszkańców spotkanie mikołajkowe. Oprócz wyczekiwanej osoby Świętego Mikołaja, dzieci mogły obejrzeć spektakl w wykonaniu Teatru Król pod tytułem „Przygody Zaradnego Liliputka".
Prace na budowie Domu Kultury szybko postępują. Gotowa jest już konstrukcja sceny w skrzydle wschodnim. To skrzydło zaprojektowano jako parterowe w części południowej, a w części północnej 2-kondygnacyjne. Ta część budynku pełnić będzie funkcję reprezentacyjną. Poprzykrywane są już korytarze, sanitariaty i zaplecze techniczne sceny z garderobą.
W rozbudowanej świetlicy wiejskiej w Gospodarzu odbyła się pierwsza impreza - Mikołajki. Dla dzieci przygotowano prezenty, poczęstunek, zimne i gorące napoje. W przedniej zabawie wzięli udział m. in.: zastępca burmistrza Rzgowa - Małgorzata Rózga, Grażyna Ratajska - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gospodarzu oraz sołtys Henryk Garusiński.
Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.
9 grudnia w niedzielę o godz. 15 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie odbył  się koncert charytatywny. Środki zebrane na kiermaszu szkolnym będą przeznaczone na potrzeby m. in. 6-letniego Jasia chorego na glejaka mózgu i dwojga innych dzieci z naszej gminy.
W piątek, 7 grudnia w rzgowskim ratuszu doszło do spotkania burmistrza Mateusza Kamińskiego, radnego Zbigniewa Waprzko z policjantami z lokalnego komisariatu, przedstawicielami firmy ochroniarskiej oraz mieszkańcami, w tym poszkodowanymi w ostatnich tygodniach. Spotkanie miało służyć wypracowaniu modelu współpracy wobec zagrożenia włamaniami i kradzieżami. 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych  II Oddział w Łodzi przy współpracy z burmistrzem Rzgowa  zorganizowali 6 grudnia bezpłatne szkolenia na temat zasad wypełniania i składania dokumentów ubezpieczeniowych. W szkoleniu wzięli udział  pracownicy organów ewidencyjnych.
Dziś, 7 grudnia o godz. 15 w sali konferencyjnej rzgowskiego ratusza zaplanowane jest spotkanie mieszkańców z policją i władzami nt. bezpieczeństwa w gminie Rzgów. W ostatnich tygodniach doszło kilkakrotnie do kradzieży z włamaniami. Złodzieje dokonują włamań błyskawicznie, ignorują monitoring i inne zabezpieczenia.