W środę, 17 października w Sukcesji odbyła się po raz 24 uroczysta gala wręczenia stypendiów Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole dla wybitnie utalentowanych uczniów. Wśród dwudziestu dwóch stypendystów znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie – Laura Gałązka.
Rejonowe Koło Pszczelarzy w Tuszynie, do którego należą również właściciele pasiek w gminie Rzgów obchodziło uroczyście swój 60. jubileusz w sobotę. Poza gospodarzami gminy w uroczystości wzięli udział m. in. parlamentarzysta, przedstawiciel wojewody, a także 10 pocztów sztandarowych kół pszczelarzy m. in. z Pabianic, Aleksandrowa Łódzkiego, Brzezin, Andrespola i Skieniewic.
Burmistrz Mateusz Kamiński i Włodzimierz Kaczmarek, społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej w gminie Rzgów oglądali w piątek, 19 października nową tablicę informacyjną dla turystów przed wejściem na cmentarz wojenny w Starej Gadce. Poprzednia tablica została połamana przez wichurę.
W Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Samorządu Terytorialnego, opracowanym pod kierunkiem prof. nadzwyczajnego dr. hab. inż. Eugeniusza Sobczaka, wykładowcy Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej – gmina Rzgów po raz drugi z rzędu zajęła 13. miejsce w kategorii 616 sklasyfikowanych gmin miejsko-wiejskich w Polsce. (WK)
Na zdj. budowa oczyszczalni ścieków w Rzgowie
Fot. Tomasz Zaniewicz
Gminny Ośrodek Sportu,Turystyki i Rekreacji w Rzgowie zaprasza do zapisywania dziewczynek do formacji cheerleaderek. Ośrodek organizuje zajęcia dla tancerek w trzech grupach wiekowych od 3 do 15 lat, dwa razy w tygodniu w poniedziałki i środy. (WK)
Foto przykładowe Mikołaj Nowacki Polskapresse
17 października odbyła się 60. sesja Rady Miejskiej w Rzgowie. Wzięli w niej udział m. in. radna powiatu łódzkiego wschodniego Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz oraz sołtysi. Uprawomocnił się nowy statut Rady Miejskiej w Rzgowie. Na sesji została ze skutkiem pozytywnym przetestowana nowa aplikacja do transmisji obrad on line. Było to widoczne m. in. przy zbliżeniach osób zabierających głos podczas obrad. Przewodniczący rady Jan Michalak wyznaczył termin ostatniej sesji rady w obecnym składzie 7 listopada.
Grupa siedmiorga  malarzy amatorów z gminy Rzgów, która dwa lata temu przyjęła nazwę Grupa Collage - miała 16 października wernisaż wystawy w rzgowskim ratuszu. Artyści pokazali na sztalugach plon wrześniowego 4-dniowego pleneru w Kazimierzu Dolnym.
Jeśli jeszcze nie zapisałeś się, jeśli jeszcze nie zapisałaś się, to masz czas tylko do 23 października. Wtedy rusza nowa szkółka piłkarska pod skrzydłami GOSTiR-u. Będzie nazywała się Gostirek i jest otwarta zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Zajęcia we wtorki i czwartki od godz.16.30. (WK)
14 października na  hali GOSTiR w Rzgowie  odbyła się druga edycja turnieju szachowego – „Rzgowskie Szachowanie”, która zgromadziła ponad 150 uczestników. Organizatorem zawodów była grupa nieformalna „Zaszachowani – Otwórzmy Rzgów na Szachy”, zaś współorganizatorami byli: gmina Rzgów, GOSTiR w Rzgowie, klub szachowy Dwie Wieże Rzgów oraz Łódzki Związek Szachowy. Impreza była objęta patronatem honorowym burmistrza Rzgowa.
W niedzielę, 14 października przy świetlicy wiejskiej w Czyżeminku odbył się piknik na który zaproszeni byli mieszkańcy Czyżeminka, Prawdy i Guzewa. Piknik ten był uwieńczeniem projektu mieszkańców Czyżeminka „Aktywni w gminie - budowa boiska do siatkówki plażowej i beach soccera”.
Wejście i otoczenie nowej filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rzgowie przy Hali Sportowej było za smutne jak dla dzieci. Władze gminy wpadły więc na pomysł pomalowania ścian i ogrodzenia poradni, aby stworzyć miejsce przyjazne dla najmłodszych podopiecznych. Farby i pędzle zakupił Urząd Miejski.
Na budowie guzewskiego przedszkola trwa ocieplanie dachu, a także roboty elewacyjne. Pojawiły się już tynki na fragmencie ścian. Zamontowane zostaną doświetlacze - okrągłe okna w dachu. Pozostałe okna zostały zamontowane przed dwoma tygodniami. Powstanie wokół budynku tzw. opaska, wyłożona kostką brukową.
Jak co roku, w niedzielę, 14 października w rzgowskim kościele parafialnym świętowaliśmy XVIII Dzień Papieski. Msza była odprawiana również z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który właśnie wypada dziś. Uroczystości szkolne i przedszkolne z okazji Dnia Nauczyciela były zorganizowane w gminie Rzgów w piątek.
Podczas mszy o godz. 10 tradycyjnie zaśpiewał Rzgowski Chór „Camerata” pod kierunkiem dyrygenta Izabeli Kijanki. W mszy o godz. 11.30 uczestniczył burmistrz Mateusz Kamiński.
14 października to dzień powołania Komisji Edukacji Narodowej, we współczesnej tradycji obchodzony jako Dzień Nauczyciela. To dzień obdarowywania nauczycieli kwiatami i łakociami przez uczniów. Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalinie sportretowali swoich nauczycieli i umieścili ich podobizny w specjalnej galerii.
W najbliższą niedzielę 14 października XVIII Dzień Papieski obchodzić będziemy pod hasłem” Promieniowanie Ojcostwa”.