Program stomatologiczny ruszy lada dzień

Ponad  200 przedszkolaków oraz 350 uczniów klas I-III skorzysta z gminnego programu profilaktyki stomatologicznej „Piękny uśmiech na lata”. Konkurs na realizację tego programu wygrała Gminna Przychopdnia Zdrowia w Rzgowie.
1 czerwca 2016 r. Rada Miejska w Rzgowie przyjęła ów program zaplanowany na lata 2016-2018. Na ten rok przeznaczono około 102 tysięcy złotych. Uprawnionymi do korzystania ze świadczeń udzielanych w ramach programu zdrowotnego są wszystkie dzieci z publicznych placówek oświatowych z gminy Rzgów, należące do ustalonych grup wiekowych. Podstawowym kryterium formalnym udziału w programie jest podpisanie przez rodzica lub opiekuna prawnego świadomej zgody na uczestnictwo w akcji profilaktycznej.

- Pierwsze przeglądy jamy ustnej, nauka mycia zębów w przypadku przedszkolaków oraz prelekcje na temat zachowania higieny jamy ustnej powinny rozpocząć się na początku października – zapewnia dr Amed Yousef, który wraz z dr Renatą Jurek-Podkówką zajmą się profilaktyka stomatologiczną. - Obecnie kończymy zbieranie podpisanych oświadczeń rodziców/opiekunów prawnych wyrażających zgodę na leczenie zębów dzieci. Trwa akcja informacyjna i plakatowa w przedszkolu i szkołach.

- Już dotarliśmy do około 90 procent rodziców  - mówi dr Elżbieta Solnica, kierownik Gminnej Przychodni Zdrowia. - Z relacji pielęgniarki szkolnej, zbierającej oświadczenia wynika, że tylko pojedynczy rodzice decydują się na leczenie dzieci w prywatnych gabinetach.

Na początku października dentyści poinformują o terminach przeglądów uzębienia dzieci szkolnych w gabinecie w przychoodni. Stomatolodzy będą robić przeglądy u 10-15 dzieci dziennie i wyznaczać wizyty, w razie, gdy zęby wymagają leczenia. Realizacja programu gminnego nie wydłuży oczekiwania na wizytę starszych pacjentów. Natomiast przedszkolaki będą miały pogadanki i naukę mycia zębów u siebie, bo przedszkole posiada dużo odpowiednich umywalek do tego celu. Do przeglądów stanu zębów u wychowanków w przedszkolu zostaną użyte jednorazowe instrumenty: lusterka, pęsety i zgłębniki, wykonane z tworzyw sztucznych.

Jedną z kolejnych korzyści wprowadzenia gminnego programu profilaktyki będzie dofinansowanie takich procedur jak zdejmowanie kamienia nazębnego dwa razy w roku. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia gwarantuje tylko jeden taki zabieg rocznie. Natomiast do fluoryzacji zapobiegającej próchnicy będą użyte lepsze preparaty i wykonane bardziej pracochłonne zabiegi, niż to wynika z konktraktu z NFZ. W przypadku konieczności wizyty u chirurga szczękowego lub ortodonty (wada zgryzu) – dzieci otrzymają skierowanie do specjalistów.

Oboje stomatolodzy mają doświadczenie w programach profilaktycznych w łódzkim przedszkolu i szkole podstawowej.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=