Gmina Rzgów ma swój logotyp

Zgodnie z założeniami konkursu, projekt logo gminy Rzgów powinien nadawać się do różnorodnego wykorzystania, zarówno na przedmiotach codziennego użytku, jak też na materiałach promocyjnych i reklamowych oraz nośnikach elektronicznych i grafice internetowej. W ramach konkursu wpłynęło 30 projektów logo gminy Rzgów.
Pod względem formalnym, zakwalifikowano 30, które oceniono zgodnie z kryteriami wskazanymi w ogłoszeniu o konkursie.
- wartości projektowe (oddanie charakteru gminy Rzgów, oryginalność pomysłu): 0-10 punktów;  
- walory estetyczne i marketingowe (wywoływanie pozytywnych skojarzeń, łatwość rozpoznania i zapamiętania): 0-10 punktów;
- wartości użytkowe (niezależność od nośnika i środka powielania oraz przekazu, łatwa czytelność w różnych skalach, funkcjonowanie w wersji czarno-białej i barwnej, czytelność i funkcjonalność w konwersji na różne media): 0-10 punktów.

Komisja konkursowa powołana przez burmistrza Rzgowa, podjęła decyzję, że nagrodę główną w kwocie 2000 złotych przyznano Annie Bobrowskiej z Łodzi.



Komisja konkursowa wyróżniła prace:
Bartosza Nowaka ze Rzgowa
Adama Wieczorka ze Rzgowa
Barbary Jagiełło-Chrebelskiej ze Rzgowa
Marcina Krzemińskiego i Michała Kardasa z Pabianic

   Dr inż. arch. Tomasz Grzelakowski z komisji konkursowej: „Przedstawiona praca spełniała wszystkie wymogi formalne, bardzo celnie odpowiadając na postawione w konkursie zagadnienia estetyczne i funkcjonalne. Jury zwróciło uwagę na czytelny, mocny symbol graficzny oraz właściwe jego połączenie z tekstem. Zachowanie pewnego eleganckiego umiaru w użyciu środków ekspresji, gwarantuje zakładaną przez organizatora konkursu czytelność znaku, zarówno w małym jak i dużym formacie.

  Jednocześnie przyjęte przez autorkę założenie wykorzystania prostych form, umożliwia wykorzystanie logo w szerokim spektrum materiałów reklamowych oraz przy użyciu różnych technik. W opinii jury, jest to możliwe bez straty dla pierwotnych założeń i czytelności. Wydaje się również możliwe użycie wybranego symbolu graficznego jako niezależnego znaku, przy utrzymaniu jego konotacji z logo, co dodatkowo podnosi jego walory eksploatacyjne.

   Przyjęta forma pod względem estetycznym jest bardzo prosta, ale jednocześnie posiada pewną szlachetność, co gwarantuje jej dobrą rozpoznawalność. Zdaniem jury - autorce udało się sprowadzić znak do minimalnej liczby elementów, tworząc pod względem grafiki dzieło zamknięte i wewnętrznie spójne. Są to cechy mogące gwarantować osiągniecie jednego z podstawowych założeń funkcjonowania logo – rozpoznawalności.

   Na podkreślenie zasługuje twórcze i bardzo sprawne pod względem warsztatowym i semiotycznym, nawiązanie do elementów godła gminy, a więc do symboliki już funkcjonującej w zbiorowej świadomości. Jednocześnie odwołanie to nie jest prostym kopiowaniem istniejących elementów identyfikacji, dzięki czemu pozwala na powstanie nowego symbolu o bardzo zróżnicowanych konotacjach. Zaproponowane logo, w zamierzeniu autorki, zawiera w warstwie znaczeniowej - prócz odwołań do tradycji - również idee bliskie filozofii jaką promuje miasto i gmina Rzgów – łączenia oraz współpracy. Abstrakcyjna, a nie narracyjna forma przyjętych rozwiązań umożliwia wielowarstwowość interpretacji, co należy uznać za bardzo silny punkt wybranej propozycji.”

   Danuta Szymczak z komisji konkursowej: „Wybór swój uzasadniam prostą grafiką, łatwy do zapamiętania, nawiązujący kolorystycznie do barw i flagi Rzgowa.”

   Jan Michalak z komisji konkursowej: „Nie ukrywam że zwycięska praca otrzymała ode mnie maksymalne 30 punktów. Miałem możliwość dokładnego zapoznania się z pracami konkursowymi, ale pierwsze wrażenie było decydujące. Mnie urzekła uniwersalność tego projektu. Logo jest bardzo proste i łatwe do zapamiętania, a każdy może odczytywać go na swój sposób. Mnie te pięć okręgów kojarzy się ze stokrotką. Stokrotka zaś we wszystkich kulturach kojarzy się z młodością i radością. Chciałbym aby to logo właśnie wszystkim nam tak się kojarzyło.”

   Małgorzata Rózga: „Projekt logo pani Anny Bobrowskiej z Łodzi przykuł moją uwagę od samego początku, choć oceniłam go na równi z innym, wyróżnionym projektem. Pozytywne, wyraźne kolory (błękitny kolor zaczerpnięty z herbu w zestawieniu z biznesowym odcieniem granatu), prostota i elegancja formy, nie przesadzony, nowoczesny wzór to w mojej ocenie jego ogromne atuty.
   Zdecydowanie przekonuje mnie również uzasadnienie koncepcji projektu łączącego tradycję i współczesność, tj. nawiązanie kolorami do herbu gminy, a kształtem do krzyża, który św. Stanisław nosił na piersi oraz symbolika wzoru - miasto Rzgów stanowi w nim środkowy krąg krzyża, który to kształt spaja kręgi pozostałe, oznaczające pozostałe miejscowości w gminie Rzgów.

   Podoba mi się również spójność i konsekwencja w doborze kolorów – środkowy krąg-miasto Rzgów i napis „Rzgów” są tej samej barwy, a pozostałe kręgi-miejscowości gminy,
w tym samym odcieniu co napis „Gmina”.

   Mogę podpisać się pod tezą, że miasto Rzgów jest motorem rozwoju dla pozostałej części gminy i „promieniuje” pozytywnie na pozostałe miejscowości, spajając je administracyjnie, gospodarczo i kulturalnie, a rozkwit gospodarczy samego miasta, jak kręgi na wodzie, oddziałuje na pozostałe miejscowości w gminie.

   Niewątpliwym atutem logo jest też jego prostota – łatwość zapamiętania i powtórzenia wzoru nawet przez dzieci w wieku szkolnym oraz łatwość wykorzystania wzoru na materiałach promocyjnych i gminnych gadżetach reklamowych. Sądzę, że materiały promocyjne opatrzone zwycięskim logo będą prezentować się profesjonalnie i elegancko.”

   Ks. Krzysztof Florczak: „Konkurs na logo gminy" uważam za cenną inicjatywę. Ten znak bowiem poszerza nasze rozumienie " małej ojczyzny", którą tworzymy jako gmina. Logo gminy uświadamia nam bowiem, że tą " małą ojczyznę" stanowi nie tylko moja miejscowość, ale i inne, których potrzeb nie wolno lekceważyć, które mają prawo harmonijnego rozwoju i korzystania z zasobów całej gminy. Wybrane logo zdaje się to właśnie wyrażać w sposób bardzo czytelny i prosty.”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=