Oferta kulturalna GOK - Gmina Rzgów


Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia, pozwalające spędzić wolny czas ciekawie, na różne sposoby:

     Młodzież może rozwijać zainteresowania w Zespole Pieśni i Tańca Rzgowianie, prowadzonym przez Renatę Furgę. Zespół działa od ponad 30 lat, występuje w kraju i za granicami m.in. w Maroku, we Włoszech, Francji, Hiszpanii i na Ukrainie. Prezentuje folklor polski w postaci suit, obrazów ludowych  i układów tanecznych przeplatanych piosenkami. Akompaniuje mu 4-osobowa kapela pod kierunkiem Jarosława Rychlewskiego.

    Młodych artystów do występów m.in. w Zespole Pieśni i Tańca Rzgowianie, przygotowuje Grupa Tańca Współczesnego Krasnale pod kierunkiem Renaty Furgi. Krasnalami mogą zostać dziewczynki w wieku 6-10 lat.

      Z kolei Chór Camerata istniejący od 12 lat, nastawiony jest na repertuar złożony z pieśni i piosenek patriotycznych, biesiadnych, okolicznościowych, pieśni kościelnych i kolęd, również angielskich. Camerate prowadzi Izabela Kijanka. Chór występuje m.in.  na Dni Rzgowa, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i w Dniu Papieskim. Camerata zdobyła ostatnio I nagrodę na IV Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Radomsku w 2014 r.

    Drugim po Rzgowianach „produktem eksportowym”: GOK-u jest Orkiestra Dęta, grająca już od 1907 r. Dyryguje Krzysztof Goss, a jej prezesem jest Włodzimierz Kaczmarek. Orkiestra koncertowała m.in. we Włoszech, Francji  i w Czerniowcach  na Ukrainie, gdzie współpracuje z Domem Polskim. W Rzgowie prowadzi działalność nie tylko artystyczną, ale również charytatywną: zbiera pieniądze dla dzieci z rodzin w złej sytuacji materialnej, organizuje kuligi.

     Koło Rękodzieła Artystycznego Zasupłane pod kierunkiem Henryki Kosińskiej uratowało od zapomnienia sztukę dworskich  haftów i ludowego koronczarstwa. Spod zręcznych palców jego członkiń wychodzą np. pracochłonne frywolitki z najcieńszych nici, obrazy tworzone haftem krzyżykowym, ozdobne kołnierzyki wyczarowane haftem richelieu, a także figurki z filcu. Dowodem uznania dla koła było niedawno wystawienie kilku prac na prestiżowej Ogólnopolskiej Wystawie Nić Ariadny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

       Dzieci i młodzież mogą rozwijać swój talent w Pracowni Plastycznej, kierowanej przez Irminę Kuzik. W grupach 12-14-osobowych prowadzi m.in. kursy rysunku i malarstwa. Wiele można się też nauczyć na warsztatach wyjazdowych i na miejscu. Efekt tych zajęć ocenia publiczność na wystawach prac poplenerowych w Hali Sportowej oraz w Urzędzie Miejskim.

      Inne sposoby twórczego i ciekawego spędzenia wolnego czasu proponują: Grupa Wokalna Sempre Cantare, Koło Fotograficzne Blenda, Koło Brydża Sportowego, Grupa Tenisa Stołowego Cyrkiel Rzgów i Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów.