W piątek wyjątkowo czytamy nowele

W piątek, 6 września o godz. 17 przed rzgowskim ratuszem będziemy czytać polskie nowele w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Na to wydarzenie zapraszają: Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie. Takie czytanie ma miejsce w co najmniej dwóch tysiącach miejscowości!
Rok temu podczas minionej edycji akcji Narodowego Czytania, dorośli i młodzież przekonali się,  że głośne, publiczne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego do najłatwiejszych nie należy. Język literacki po 94 latach zmienił się nie do poznania.

Przez sto lat wiele rodzimych słów słów wyszło z powszechnego użycia, nie wiadomo jak akcentować niezrozumiałe wyrazy, w którym miejscu zaczerpnąć powietrza, a kiedy je wypuścić, a przede wszystkim dziś nie buduje się tak długich zdań jak w „Przedwiośniu”. Trudno się więc dziwić, że występujący z mikrofonem długo, cierpliwie ćwiczyli bezgłośne czytanie.

W najbliższy piątek, 6 września czeka nas w rzgowskim parku nowe wyzwanie: osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie, wybranych przez prezydencka parę z listy ponad stu nadesłanych do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
 
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii „– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach. 

W ubiegłym roku dla uczczenia stulecia Niepodległości czytaliśmy w parku rzgowskim „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Oprac. i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=