Piknik Rodzinny - Integracja pokoleń

Niedzielny "Piknik Rodzinny - integracja pokoleń" zaczął się od zaklinania pogody, bo mżawka i bardzo pochmurne niebo zatrzymały potencjalnych uczestników w domowych pieleszach. Jednak malownicza Grupa Cyrkowa Klaunik w krótkim czasie zachęciła do odwiedzin parku. Czekały tu liczne urządzenia do zabawy, które wszystkie były w niedzielę za darmo. Wkrótce wyjrzało słońce i przepędziło chmury. 
- Organizacja pikniku wpisała się w ideę tzw. dobrego życia, ponieważ w roku 2017 gmina Rzgów przystąpiła do międzynarodowej organizacji "Cittaslow" - mówi Miron Ossowski, szef promocji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwoju. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez pielęgnowanie lokalnej wytwórczości, co wpisuje się w założenia Lokalnej Strategi Rozwoju. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności.

- Impreza odbyła się w godzinach 13:00-18:00. W trakcie trwania pikniku zapewniliśmy uczestnikom program rozrywkowo-edukacyjny dla dzieci, który realizację zagwarantowali: klauni,akrobaci, ekwilibryści i żonglerzy - kontynuuje M. Ossowski. - Świetną promocją gminy oraz całego obszaru Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia "BUD-UJ RAZEM" był występ grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej w Guzewie oraz Rzgowskiej Orkiestry Dętej. Podczas pikniku dzieci mogły korzystać bezpłatnie ze strefy rozrywki składającej się z 2 urządzeń pneumatycznych (tzw. wesołe miasteczko) oraz dwóch urządzeń mechanicznych (euro bungee, tor bungee). Dodatkowo do dyspozycji najmłodszych był: punkt plastyczny na wyposażeniu, którego były kredki, mazaki, kartony, plastelina, domki kartonowe, a trakże punkt malowania buziek, obsługiwany przez dwie osoby. Swoimi pracami pochwaliło się również Koło Rękodzieła Artystycznego "Zasupłane" z Gminnego Ośrodka Kultury. 

Rzgowska publiczność z aplauzem przyjęła występ Andrzeja Rybińskiego, gwiazdy niedzielnego "Pikniku Rodzinnego". Gitarzysta i wokalista przygotował bogaty repertuar nowych i starych utworów. Artysta ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu w Łodzi. W latach 1965-1967 był członkiem związanego ze szkołą big-bandu Kanon-Rytm. W 1971 r. z żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył grupę Andrzej i Eliza, do której później dołączył brat artysty – Jerzy Rybiński. Zespół zadebiutował utworem „Wstawanie wczesnym rankiem” na XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na festiwalu opolskim zespół zdobył nagrodę m. in. za piosenkę „Nie zmogła go kula”. Po rozpadzie zespołu, w latach osiemdziesiątych,  Andrzej Rybiński rozpoczął karierę solową.

Podczas pikniku 27 osób zapisało się na listę dawców szpiku dla chorych na białaczkę. Można to było zrobić w namiocie fundacji „DKMS”, ustawionym blisko estrady. Rejestrację prowadzili wolontariusze z Klaudią Zaborowską-Gorzkiewicz. Zainteresowani mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat procesu poszukiwania dawców. Natomiast zdecydowani mieli możliwość wypełnienia dokumentów i wpisania się do bazy potencjalnych dawców.


W bogatym programie kulturalnym znalazła się prezentacja książki autorstwa Haliny Tańskiej - Bednarczyk pt. "Bianka w krainie Grunów". To debiut książkowy autorki z Bronisina Dworskiego, pani inżynier z wykształcenia. Młodziutka pisarka wydała tomik za własne pieniądze. Książka opowiada o Biance, dziewczynce, która zatraciła się w świecie gier komuterowych. Ta książka to okrzyk rozpaczy na widok bezradnych rodziców, którzy nie mają innego pomysłu na zajęcie dziecka. 

"Piknik rodzinny - integracja pokoleń" przyczynił się do aktywizacji mieszkańców, popularyzacji lokalnej kultury i wzmocnił więzi mieszkańców z miejscem zamieszkania. Ten projekt to świetna promocja obszaru Lokalnej Grupy Działania. Nie bez znaczenia jest fakt, że impreza miała charakter niekomercyjny i ogólnodostępny. Piknik to świetna okazja do integracji wielopokoleniowej, a także zacieśnienia więzi rodzinnych. Promowaliśmy go poprzez rozwieszenie plakatów na tablicach ogłoszeń, w sklepach na przystankach. Informacja pojawiła się również na stronie
www.rzgow.pl oraz www.lokals.pl


Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=