Aktualności - Gmina Rzgów
Na widok przebierańców samochody zatrzymywały się przy skrzyżowaniu koło kościoła. Kierowcy śmiali się, uruchamiali klaksony. W restauracji na rogu przebierańcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie wywołali niewielki popłoch i pełne zaskoczenie gości i właścicieli.
Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą - gasną promyki szczęścia. 25 lutego 2020 to już rok, odkąd zgasł mój dziadek. Jan Zenon Strycharski kochany mąż, tato i dziadek. Urodził się w Rzgowie to miasteczko było jego oczkiem w głowie, znał tu każdy kąt, każdego mieszkańca, oglądał i podziwiał jak pięknieje Rzgów.
829 mieszkańców przyłączyło się do nowej kanalizacji, wykonanej w Starowej Górze i Starej Gadce. Prawie dziewięciuset pozostałych jest w trakcie składania wniosku, wykonywania przyłącza, ale wielu odkłada tę sprawę bez uzasadnionych powodów. Przyłączenia powinny potrwać do końca października 2020 roku, bo później mogą przyjść mrozy i utrudnić prace ziemno-instalacyjne. Podłączenie do nowej kanalizacji w sumie około 1700 mieszkańców jeszcze w tym roku jest warunkiem rozliczenia wielomilionowego dofinansowania unijnego. Jeśli mieszkańcy zlekceważą ten obowiązek, trzeba będzie zwrócić dotację!
Ukazał się na papierze i w postaci elektronicznej - lutowy numer "Rzgowa Naszej Gminy" - bezpłatnego miesięcznika samorządowego. W numerze przeczytamy m. in. wywiad z Radosławem Pełką, przewodniczącym Rady Miejskiej stanowiący podsumowanie ubiegłorocznej pracy samorządu. W gazecie znajdziemy również informacje o rozpoczęciu pracy Domu Kultury w nowej siedzibie, wzniesionej w ciągu niespełna dwóch lat. Przeczytamy także o otwarciu pierwszego, ale nie ostatniego Żłobka Gminnego w Guzewie. (WK)
Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach zaprasza do udziału w szkoleniu na temat :Ubój gospodarczy na użytek własny – Powiatowy Lekarz Weterynarii, ŁODR Bratoszewice. To szkolenie z zakresu uboju zwierząt poza rzeźnią, których mięso przeznaczone jest na użytek własny. 
25 lutego 2020 r. (wtorek) dyżur pełnią: w godzinach 14:00 - 17:00 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka,  w godzinach 15:30 - 16:30 radny Kordian Skalski. Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na piętrze.
Fot. poglądowe/Włodzimierz Kupisz
Na terenie kilku powiatów w województwie łódzkim (również powiatu ŁÓDZKIEGO WSCHODNIEGO) pojawiły się ogniska ptasiej grypy. Odpowiednie służby przystąpiły już do stosownych działań. Zostały wdrożone procedury przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa przypominamy wszystkim hodowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad minimalizujących ryzyko przeniesienia grypy ptaków do gospodarstwa.
Gdy w Rzgowie zbierano pieniądze w ramach Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, strażacy ochotnicy wylicytowali „dzień w fotelu burmistrza”. Burmistrz Mateusz Kamiński wraz z zastępcą Małgorzatą Rózgą przekazali oficjalnie władzę w gminie w piątkowy poranek, 21 lutego 2020 roku.


Spotkanie organizacyjne odbędzie się 4 marca (środa) w pracowni plastycznej w nowej siedzibie GOK-u w Rzgowie (ul. Szkolna 7). Podczas warsztatów wykorzystywane są najróżniejsze techniki i materiały, co daje uczestnikom zajęć możliwość wyboru najciekawszej dla siebie formy wypowiedzi artystycznej, jak:


Trwa korytowanie i krawężnikowanie nowego chodnika na ul. Głównej w Czyżeminku. Prace potrwają do końca maja 2020 r. Wykonawca z gminy Moszczenica, który wygrał przetarg pokonując 19 konkurentów (!) - wycenił inwestycję na 236 tysięcy złotych.
W środę rano, 19 lutego 2020 r. pracownicy Referatu Inwestycji Urzedu Miejskiego w Rzgowie odebrali pozwolenie na użytkowanie Domu Kultury przy ul. Szkolnej 5, wydane przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Kończy to etap odbiorów technicznych w obiekcie. Pozwolenie dotyczy użytkowania całego budynku, instalacji gazowej wewnętrznej i zewnętrznej, elektrycznej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
Został rozstrzygnięty przetarg na budowę w tym roku ciągu pieszo-jezdnego dla rowerzystów w Starej Gadce. Wygrała firma z Andrespola, która weźmie za te inwestycję 1 milion 46 tysięcy złotych. Wzdłuż ul. Czartoryskiego powstanie kilometrowy ciąg szerokości 4 metrów, z czego jeden pas asfaltowy dla rowerzystów, a drugi z kostki brukowej dla przechodniów. Ciąg połączy ścieżkę rowerową od strony Łodzi, a będzie kończył się na wysokości ul. Zdrojowej w Starej Gadce. Budowa ciągu pieszo-jezdnego pozwoli rowerzystom poruszać się bezpiecznie od Rzgowa do Łodzi.

Wystartowały zajęcia turystyczno-sportowe dla uczniów szkół podstawowych z gminy Rzgów, realizowane we współpracy z Urzędem Miejskim w Rzgowie. Nie zważając na chłód i szalejąca grypę, uczniowie aktywnie spędzają dni wolne od zajęć szkolnych. Już 8 lutego w sobotę najaktywnniejsi wzięli udział w grze miejskiej  "Odkrywamy tajemnice Rzgowa".
Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie rozpoczyna nabór do sekcji tańca towarzyskiego (dla dzieci) pod kierunkiem Dawida Grzelczaka oraz na zajęcia baletowe, które poprowadzi Aleksandra Król z praktyką w Teatrze Wielkim w Łodzi. Szczegóły w harmonogramie oraz na plakatach poniżej.