14 VII: obchody nowego święta wsi - Gmina Rzgów

14 VII: obchody nowego święta wsi

zdjęcie
W niedzielę, 14 lipca będzie obchodzony w Rzgowie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 przed ratuszem od zbiórki pocztów sztandarowych. O godz. 11.30 zostanie odprawiona msza w intencji mieszkańców wsi w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie. Władze złożą wiązanki kwiatów przed tablicą, upamietniającą poległych mieszkańców podczas II wojny światowej. Ostatnia część uroczystości została zaplanowana przy Hali Sportowej obok Orlika w Rzgowie.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku. Święto formalnie jest obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji Michniowa.

Święto ma przypominać o patriotycznej postawie mieszkańcóm polskich wsi  w czasie II wojny światowej. Ma przypominać o pomocy udzielanej uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, ma przypominać walkę w oddziałach partyzanckich.

Ustanowienie tego święta to symboliczne zadośćuczynienie za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. To okazanie szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Oprac. i fot. Włodzimierz Kupisz
Na zdj. Symboliczny pogrzeb Teofila Jurka z Guzewa, który zginął na początku września 1939 r. w walkach z Niemcami nad Wartą. Szczątki żolnierza z Guzewa zostały znalezione kilka lat temu na polu bitwy.
powrót