Dobre wieści spomiędzy półek

Cały czas uzupełniane są nowości, których w tym roku biblioteka zakupiła już ponad 1000 woluminów  z budżetu gminy. Opracowane i włączone do zbiorów nowości rozchodzą się jak świeże bułeczki wśród czytelników.

W 2021 r. rusza kolejna pięcioletnia edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w którym rzgowska biblioteka od lat uczestniczy. Liczymy, że i w tym roku, mimo sukcesywnie zaostrzanych wymagań, uda się pozyskać jakieś pieniądze. Jednym z absolutnych wymogów jest zapewnienie dostępu do wypożyczalni zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej Academica. Takie stanowisko wkrótce zostanie uruchomione w bibliotece w Rzgowie.

Półrocze sprzyja podsumowaniom, zatem Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie takowe poczyniła. Sukcesywnie łagodzone pandemiczne obostrzenia umożliwiły wznowienie działalności kulturalnej. Rozporządzenia Rady Ministrów i w ślad za nimi idące rekomendacje Biblioteki Narodowej pozwoliły na otworzenie czytelni, uruchomienie dostępu do księgozbioru oraz organizację wydarzeń z udziałem publiczności. Już w lutym, korzystając z chwilowej „odwilży” odbyło się kilka wycieczek do biblioteki, połączonych z lekcjami bibliotecznymi oraz prezentacją filmów, które wyświetlono uczestnikom dzięki uprzejmości dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury.

19 maja miał miejsce cykl czterech spotkań autorskich z Ewą Nowak, w które zaangażowano najmłodszych uczniów szkół podstawowych w Rzgowie i w Kalinie. Ich kanwą był cykl książeczek ekologicznych „Pomóż mi przetrwać”. Przedstawiciele zagrożonych gatunków edukują odbiorców, w jaki sposób należy postępować, aby nie szkodzić przyrodzie. Szóstoklasiści z guzewskiej szkoły podstawowej mieli okazję posłuchać i podyskutować z autorką o początkach jej kariery pisarskiej, literaturze i sposobach na napisanie dobrej książki. Tuz przed wakacjami kilka grup dzieci i młodzieży także zajrzało w progi biblioteki na krótką lekcję i zapoznanie się ze zbiorami.

Otwarcie czytelni daje użytkownikom możliwość skorzystania z papierowej bazy kilkunastu tytułów czasopism (m. in. Polityka, Tygodnik Powszechny, CD Action, Działkowiec) oraz Dziennika Łódzkiego, który można poczytać także w wersji elektronicznej na komputerze biblioteki. Cały czas funkcjonuje IBUK LIBRA, baza elektroniczna ok. 2000 książek. Te on-linowe propozycje uzupełniamy o LEGIMI, które od kilku dni funkcjonuje w bibliotece. Biblioteka Wojewódzka w Łodzi patronuje projektowi, do którego włączyła się także biblioteka w Rzgowie, oferując zapisanym czytelnikom kody dostępu do ponad 70 tysięcy tytułów.

Do biblioteki zapraszamy Państwa także w wakacje w dotychczasowych godzinach otwarcia. Do zobaczenia.

Anna Malinowska
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=