Czy powiatowy dron wyśledzi kopciuchy?

We wtorek, 11 grudnia po południu odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Społecznych nowo wybranej Rady Miejskiej w Rzgowie. Obrady prowadził przewodniczący komisji Stanisław Zaborowski. Na posiedzeniu obecni byli: burmistrz Mateusz Kamiński i Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza.
Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor GOK zrelacjonowała plany kulturalne w przyszłym roku, roku przejściowym przed rozpoczęciem wyposażania Domu Kultury. Zaawansowane są przygotowania do pierwszego z Dni Rzgowa, których tym razem nie zorganizuje zewnętrzny operator. Przybędzie imprez kulturalnych organizowanych w sołectwach, w świetlicach wiejskich przy pomocy instruktorów GOK.
Priorytetem nowej szefowej GOK ma być stworzenie kącika zabaw dla najmłodszych w towarzystwie dorosłych,  nauka tańca nowoczesnego i towarzyskiego dla wszystkich grup wiekowych. Do 15 grudnia dyrektorzy GOSTiR i GOK mają czas na przedstawienie burmistrzowi planu imprez. Chodzi o to, żeby nie odbierać sobie wzajemnie publiczności i uczestników w tych samych terminach. GOK przygotowuje nową stronę internetową do promocji swoich imprez oraz do szybkiego ich relacjonowania.

Aneta Łopyta, dyrektor MOPS w wystąpieniu na temat przygotowań do trudnego okresu zimowego stwierdziła, że w gminie nie ma zarejestrowanych bezdomnych. Pojedyncze osoby trafiają do schroniska w Bełchatowie. Pracownicy opieki z policjantami odwiedzą niepełnosprawnych samotnych, mieszkających w złych warunkach. Odwiedzane są też domki na działkach i opuszczone domy. Około 30 osób dorosłych korzysta z bezpłatnego dożywiania, posiłki wydają też zakonnice.

Burmistrz Mateusz Kamiński, radny Stanisław Zaborowski, inspektor Magda Górska i inni mówili o stanie ochrony środowiska w gminie. Realizowane są ze środków Funduszu Ochrony Środowiska programy wymiany starych pieców i dofinansowania do ocieplenia domów. Gmina od roku posiada 15 stacji monitorowania zanieczyszczeń powietrza. To powietrze staje się najbardziej niezdrowe od października do marca. Wpływ na zanieczyszczenia mają głównie  kopciuchy – domy, których mieszkańcy palą śmieciami, wilgotnym drewnem, najtańszymi gatunkami węgla i miałem węglowym. Na rynku jest już dostępny tylko węgiel dobrej jakości, Właściciele składów opałowych muszą posiadać certyfikaty, stwierdzające, że oferowany do sprzedaży węgiel spełnia rygorystyczne przepisy ochrony środowiska.

Jednej gminy nie stać na zakup np. drona mierzącego poziom zanieczyszczeń, wydobywających się z kominów domów. Starostwo rozważa zakup takiego urządzenia, które jest dość kosztowne, bo wymaga m.in. specjalistycznej obsługi. Dron obsłużyłby jednak wszystkie gminy. W gminie musi powstać mapa zagrożeń środowiskowych, dzięki którym Fundusz Ochrony Środowiska będzie wiedział, gdzie kierować dalsze pieniądze na  indywidualne inwestycje proekologiczne. Potrzebna jest inwentaryzacja starych pieców.  Urzędnicy gminy przeprowadzą kontrolę firm, w stosunku do których istnieje podejrzenie niepodpisania umowy na odbiór śmieci. Łódzki Urząd Wojewódzki sfinansuje zadrzewianie i zakrzewianie terenów publicznych na dużą skalę.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=