230 tysięcy na remont świątyni - Gmina Rzgów

230 tysięcy na remont świątyni

Rzgowscy radni zdecydowali o tegorocznym dofinansowaniu kontynuacji remontu kościoła. To 230 tysięcy złotych, ale w tej kwocie mieści się również dofinansowanie w ramach budżetu sołeckiego przekazane przez rady sołeckie Rzgów I, Rzgów II i Kalino. Burmistrz Mateusz Kamiński podpisał w tej sprawie umowę z księdzem kanonikiem Krzysztofem Florczakiem
To już drugi rok, kiedy Parafia Rzymskokatolicka pw. świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie ma ograniczone wpływy z tacy, wiadomo - brak kolędy, mniej wiernych na mszy, a więc i znacznie mniejszy udział własnych wpływów w kosztach remontu. Dlatego wsparcie z budżetu gminy Rzgów ma ogromne znaczenie dla montynuacji remontu.

- Te pieniądze przeznaczymy na renowację sklepienia i na ściany nawy – mówi ksiądz kanonik Krzysztof Florczak, proboszcz. - W tym roku jest możliwe odrestaurowanie mniej więcej dwóch trzecich części nawy do drugiego filaru. Resztę należy przełożyć na przyszły rok. Trwaja prace nad instalacją elektryczną i nagłośnieniową.

- W dalszej kolejności myślimy o przywróceniu pięknych, oryginalnych lamperii. Trzeba naprawić błędy wynikające z braku materiałów budowlanych i specjalistycznych do konserwacji w okresie PRL. Do takich błędów popełnionych w przeszłości należą lamperie pomalowane farbami olejnymi, co doprowadziło do zawilgoceń, a w konsekwencji do zagrzybienia ścian.

Na swoją kolej czeka chór. Dziś jeszcze nie wiadomo, jaka zostanie zastosowana technologia zabezpieczenia go. Być może będą to wsporniki zakotwiczone w ścianie. Dopiero po zakończeniu prac nad ratowaniem dolnej części nawy, przyjdzie pora na odrestaurowanie zabytkowych drzwi i reszty stolarki. Na końcu robót konserwatorskich przewiduje się remonty ołtarzy, a później przebudowę placu kościelnego.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Miron Ossowski
powrót