A w Babichach rozpoczęto sezon motocyklowy - Gmina Rzgów

A w Babichach rozpoczęto sezon motocyklowy

zdjęcie
Od soboty do niedzieli, 5 maja w Babichach  rozegrano I i II rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Super Enduro. Organizatorem był Łódzki Klub Motorowy, promotor tej dyscypliny w Polsce i organizator podobnych imprez o charakterze międzynarodowym. Rozegrano m.in. Puchar Kobiet, odbyły się wyścigi młodzików i amatorów. Łącznie ścigało się 48 zawodników.

Wyścigi motocyklowe enduro zrodziły się w Hiszpanii. W Babichach na terenie  nieużytków wyrósł tor przeszkód terenowych z niewielkimi wyniesieniami, fragmenty trasy przypominały ciąg wielkich, oszalowanych piaskownic. Trasa była zaprojektowana z niebezpiecznymi zakrętami, ciągami garbów  i wkopanymi betonowymi przeszkodami.

Enduro najogólniej polega na próbach czasowych. Rozrzut pojemności silników motocyklowych w tej dyscyplinie jest ogromny: od 50 do 500 centymetrów sześciennych. W Babichach oglądaliśmy wyczyny na lekkich motocyklach. Zdarzały się wywrotki, niewielkie kontuzje, a nad bezpieczeństwem czuwały dwa prywatne zespoły ratownictwa medycznego.

Motocykle enduro różnią się od crossowych tym, że są wyposażone w homologacje. Odpowiadają normom kodeksu drogowego m.in. posiadają homologowane opony, oświetlenie. Nie przekraczają norm hałasu i emisji spalin. Enduro to bardzo spektakularny sport: motocykle fruwają w powietrzu, zawodnicy wyglądają jak narciarze w czasie skoku, czasem zasypują widzów piaskiem, gdy jadą po bandzie.

Zawody zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Rzgowa. Burmistrz Mateusz Kamiński oraz sołtys Anna Wydra wręczyli zwycięzcom puchary w poszczególnych dyscyplinach. Najbliższa edycja Mistrzostw Polski Super Enduro w Babichach jest zapowiadana w przszłym roku.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót