Bądź ekologiczny razem z nami!

zdjęcie
Urząd Miejski w Rzgowie rozpoczął akcję przekazywania mieszkańcom płóciennych ekologicznych toreb z logo Gminy Rzgów na zakupy. W zamyśle burmistrza Mateusza Kamińskiego celem akcji jest promocja proekologicznych zachowań, ale też dbałość o zasobność mieszkańców gminy, którą może nieco nadwyrężać wprowadzona w Polsce ustawa o opłatach za opakowania.
- Po co płacić tyle pieniędzy za tak zwane reklamówki? Z powodzeniem można używać różnego typu wielorazowych toreb czy koszyków i dodatkowo ograniczać produkcję odpadów. My postawiliśmy na płócienne torby, bo są lekkie, łatwo je schować do torebki albo do kieszeni kurtki. Te z logo Gminy Rzgów są też dość duże i solidne. Mam nadzieję, że dobrze się sprawdzą podczas codziennych zakupów – podkreśla burmistrz Mateusz Kamiński. Od 1 stycznia każdy klient w sklepie musi płacić za plastikową reklamówkę. Wynika to z wprowadzonej przez rząd nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia. Za każdą foliową siatkę trzeba teraz będzie zapłacić tzw. opłatę recyklingową. Rozporządzenie określa tę wartość na 20 groszy. Realna opłata może być jednak wyższa i wynosić nawet 1 zł. Celem nowelizacji ustawy nie są jednak dodatkowe fundusze dla państwa, ale zniechęcenie do używania toreb foliowych, które długo się rozkładają, zanieczyszczając w ten sposób środowisko.
Urząd Miejski w Rzgowie sukcesywnie będzie przekazywał mieszkańcom gminy ekologiczne i bezpłatne torby. Pierwsza taka akcja kolportażu ekologicznych, tekstylnych toreb przez pracowników Urzędu Miejskiego w Rzgowie była przeprowadzona w sklepie „Dan-Bol”. Akcje tego typu będą powtarzane. W przyszłości płócienne torby promujące Gminą Rzgów oraz ekologiczne wartości mają być także dostępne w Urzędzie Miejskim. Docelowo, torby mają trafić do wszystkich gospodarstw domowych w Gminie Rzgów. Jednocześnie warto również przypomnieć, że nowelizacja odnosząca się do opłat za torby jednorazowe dotyczy tylko tzw. lekkich toreb z tworzywa sztucznego, najczęściej dostępnych przy kasach. Nie obejmuje ona „bardzo lekkich toreb", używanych z powodów higienicznych do pakowania żywności sprzedawanej luzem.
powrót