Brusy podziękowały za pomoc - Gmina Rzgów

Brusy podziękowały za pomoc

zdjęcie
W niedzielę, 9 września Jan Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie wziął udział w dożynkach gminnych na zaproszenie władz miasta i gminy Brusy w powiecie chojnickim na Kaszubach. Władze miasta i gminy Brusy wyróżniły nasz samorząd zapraszając przedstawiciela Rzgowa na tegoroczne dożynki, jako przedstawiciela wszystkich gmin szczebla podstawowego, które udzieliły wsparcia gminie Brusy po nawałnicy 11 sierpnia 2017 r.
Jak wielkie zniszczenia przyniósł huragan, świadczy fakt, że zostało zniszczone 57% lasów na terenie gminy, która ma powierzchnię 400 km kw. i miała 90% powierzchni zalesionej. Straty w mieniu komunalnym zostały ocenione na 19 milionów złotych. Odpowiadając na apel władz samorządowych powiatu chojnickiego, samorządy z całej Polski przekazały w formie pomocy dla gminy Brusy 3 miliony złotych, z czego 50 000 zł przekazał rzgowski samorząd. 

Przewodniczący Jan Michalak - z rąk burmistrza Brus Witolda Ossowskiego odebrał podziękowania dla wszystkich samorządów gminnych i miejskich za tą pomoc. Na zakończenie części oficjalnej dożynek goście posadzili drzewka przy obwodnicy miasta. Był to gest symboliczny, ponieważ obwodnica została oddana do użytku tuż przed nawałnicą, która zniszczyła przy niej wszystkie nowe nasadzenia.

Szef RM w Rzgowie wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Chojnickiego Robertem Skórczewskim,  reprezentującym samorządy powiatowe, posadził drzewko nr 5. Pobyt na Kaszubach był okazją poznania tamtejszych zwyczajów dożynkowych i porównania ich z naszymi. Padało wiele pytań o ich porównanie, ale wspólnie stwierdzono, że najlepiej będzie, jeżeli przedstawiciele Brus skorzystają z  zaproszenia i w przyszłym roku będą gośćmi na naszym Święcie Plonów.

Tekst i fot. Jan Michalak
powrót