Chór "Camerata" w obiektywie - Gmina Rzgów

Chór "Camerata" w obiektywie

zdjęcie
Już chyba po raz ostatni wystawa zdjęć dokumentujących ostatni rok działalnosci Rzgowskiego Chóru, czyli „Camerata” w obiektywie - została otwarta w rzgowskim ratuszu. Według najbardziej optymistycznych prognoz w styczniu 2020 r. będzie dostępna wystawiennicza galeria sztuki w Domu Kultury, który przechodzi końcowy etap wyposażania.
Wernisaż wystawy był okazją do przekazania przez dyrygent Izabelę Kijankę najnowszych informacji o chórze. Artyści występuja już nawet po trzy razy w miesiącu na różnych scenach.  Zespół zasiliło pieciu nowych artystów.

Wystawę w środę, 27 listopada 2019 r. otworzyli: burmistrz Mateusz Kamiński, zastępca burmistrza Małgorzata Rózga, Radosław Pełka – przewodniczący Rady Miejskiej oraz Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. Podczas wernisażu goście wysłuchali recitalu skrzypcowego Izabeli Kijanki.

„Camerata” posiada na swym koncie m. in. I nagrodę na IV Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Radomsku. Brała udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Dobroniu, gdzie wykonała utwory: „Matko nasza”, „Ave Maria” i ”Święta Matko”. Koncerty chóralne to rzgowska specjalność: Chór „Camerata” uczestniczył podczas festynu Powitanie Lata w Starowej Górze w koncertach z udziałem czterech, a nawet pięciu chórów, a na scenie publiczność podziwiała jednocześnie stu artystów z naszego regionu.

Lista sukcesów chóru jest niemal nieskończona. Rok temu Rzgowski Chór „Camerata” otrzymał nagrodę pieniężną marszałka województwa łódzkiego w dziedzinie kultury podczas Regionalnego Kongresu Edukacji Kulturalnej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

- Jesteśmy nastawieni na repertuar złożony z pieśni i piosenek patriotycznych, biesiadnych, okolicznościowych, pieśni kościelnych i kolęd, również w języku angielskim - mówi kierownik artystyczny „Cameraty” Izabela  Kijanka.

Rzgowski Chór „Camerata” powstał jesienią 2003 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie. Założycielką, kierownikiem  muzycznym i dyrygentem  jest  mgr  Izabela  Kijanka  -  absolwentka  Akademii  Muzycznej w Łodzi. Ten dwudziestokilkuosobowy zespół uświetnia  uroczystości  lokalne zarówno świeckie, jak i kościelne. Należą do nich: święto odzyskania Niepodległości, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Dzień Papieski, Dni Rzgowa, dożynki gminne, jubileusze Orkiestry  Dętej, Koła Gospodyń Wiejskich Starowa  Góra itd.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót