W 79. rocznicę wybuchu wojny w sobotę

W sobotę, 1 września o godz. 15 od mszy świętej w kościele parafialnym w Rzgowie rozpoczną się uroczystości, upamiętniające 79. rocznicę wybuchu wojny. Władze samorządowe odsłonią odnowiony i zmodyfikowany Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu rzgowskim. Został zachowany poprzedni kamień z orłem. Nowym elementem będzie tablica z Krzyżem Walecznych oraz cztery płyty po obu stronach grobu, upamiętniające czterech nieznanych z nazwiska kawalerzystów z Armii Łódź, poległych w kampanii wrześniowej 1939 r.
Przechylenie się płyty kamiennej z orłem było powodem podjęcia decyzji o odnowieniu grobu, którą w marcu tego roku poprzedziła ekshumacja. Odkryto szczątki czterech ułanów z Armii Łódź , którzy prawdopodobnie polegli w czasie walk odwrotowych, prowadzonych na długim szlaku od linii Warty w kierunku stolicy. Pozwoliło to zweryfikować przekazy ustne o tym, że mogiła kryje szczątki od 4 do 7 żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r. Potwierdziła się natomiast informacja, uzyskana po wojnie z Biura Informacji i Poszukiwań PCK o 4 zabitych żołnierzach.

- Wyniki ekshumacji pozwoliły wykluczyć plotkę o tym, że do śmierci tych czterech żołnierzy przyczynili się Niemcy z V Kolumny, zamieszkali w 1939 r. w rejonie Guzewa – Babich. Maciej Milak z sieradzkiej firmy ”Metodis”, specjalizującej się w ekshumacjach żołnierzy z II wojny światowej powiedział, że wygląd szczątków wskazywał, że ułani zginęli w wyniku wybuchu bomby lotniczej lub pocisku artyleryjskiego - mówi Włodzimierz Kaczmarek, społecznik specjalizujący się w opiece nad pamiątkami z przeszłości gminy Rzgów.

Podczas badania grobu odnaleziono skórzany but kawaleryjski z czytelną nazwą producenta i wiele drobnych pamiątek takich jak medaliki, a także drewniane cygarniczki, guziki z orzełkiem i lusterko. Te drobiazgi zostały z powrotem pogrzebane pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Pośród szczątków nie znaleziono metalowych nieśmiertelników, noszonych przez wojskowych różnych formacji poza... ułanami.

Modyfikacja i odnowienie grobu – miejsca pamięci narodowej - zostały wykonane całkowicie na koszt Centrum Handlowego Ptak S. A. Projekt nowego grobu wykonała Milena Łęgocka z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. Gmina obsadziła grób zielenią.

Tekst: Włodzimierz Kupisz
Fot. Archiwum/Włodzimierz Kaczmarek
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=