Dęby, sosny dla przyszłych pokoleń - Gmina Rzgów

Dęby, sosny dla przyszłych pokoleń

zdjęcie
Samorządowcy z władz powiatu łódzkiego wschodniego, gmin Rzgów i Tuszyn w weekend sadzili drzewa w Tuszynie-Lesie z tyłu szpitala. Uczestnicy akcji przerazili się nieco, gdy okazało się, że leśnicy przeznaczyli pod sadzonki 5 hektarów gruntu. W sadzeniu wzięła udział wiceburmistrz Rzgowa Małgorzata Rózga, starosta Andrzej Opala i wicestarosta Ewa Gładysz.
Akcja przebiegała pod hasłem „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Na szczęście był to tylko pewien skrót myślowy.  Leśnicy w Polsce przez cały rok sadzą bowiem pół miliarda drzew. Jak łatwo policzyć, na jednego mieszkańca przypada więc 13 sadzonek.

Po krótkim przeszkoleniu, każdy uczestnik sadził przede wszystkim jednoroczne sadzonki sosny, ale samorządowcy posadzili również w dębowym młodniaku – sadzonki Dębu Strażaków, Dębu Starostwa Łódzkiego Wschodniego, Dębu Gminy Rzgów i Dębu Gminy Tuszyn. Po dwóch i pół godzinach sadzenia zmęczeni uczestnicy zostali ugoszczeni przez leśników grzybową  i żurem.

***
Lasy Państwowe w Polsce obejmują 77 procent terenów leśnych. Od zakończenia II wojny światowej przybyło w Polsce 2,7 miliona hektarów lasów.  Lasy zajmują blisko jedną trzecią powierzchni kraju.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Mariusz Chachuła
powrót