Dla zdrowia i do projektowania obuwia - Gmina Rzgów

Dla zdrowia i do projektowania obuwia

zdjęcie
We wtorek, 13  października w Szkole Podstawowej w Kalinie przeprowadzono naukowe, bezpłatne badanie stóp 80 uczniów z klas 0-VII. Przed badaniem uzyskano indywidualnie zgodę rodziców na jego przeprowadzenie. Aparaturę elektroniczną i personel zapewniła Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Przemysłu Skórzanego. Badania prowadzone są na próbie 15 tysięcy dzieci w  wieku 3-13 lat w całej Polsce.
- Rodzice maja z badania taką korzyść, że dowiedzą się o ewentualnych nieprawidłowościach w zakresie budowy i rozwoju stóp swoich pociech - mówi profesor Arkadiusz Adamczyk, dyrektor Instytutu Przemysłu Skórzanego. - Przewidujemy zorganizowanie pogadanki na ten temat. Możliwe będą konsultacje, jeśli stan stóp dziecko wymaga rozpoczęcia profilaktyki albo leczenia.

Wyniki badania zostaną wykorzystane w projektowaniu obuwia, które nie powoduje deformacji stóp. Ideą projektu jest stworzenie generacji obuwia "rosnącego" wraz z dzieckiem. Jak przekonuje prof. A. Adamczyk, brzmi to fantastycznie, ale nabierze realnych kształtów, gdy do produkcji butów zostaną wykorzystane odpowiednio elastyczne materiały. Pozwolą one stworzyc but, który będzie pasował, gdy stopa urośnie o jeden centymetr!  But nowej generacji będzie  dostosowywał się automatycznie do większego rozmiaru.  Rodzice nie będą musieli się martwić o zakup nowej pary w następnym sezonie.

Badania obserwował burmistrz Mateusz Kamiński. Profesor A. Adamczyk zamierza osiedlić się wkrótce w Bronisinie Dworskim.

Włodzimierz Kupisz
powrót