Minister: „kataklizmu nie ma”, w gminie Rzgów ucierpiały co najmniej 84 gospodarstwa

W gminie Rzgów trwają prace komisji ds. szacowania szkód w uprawach.
Jak poinformowała Justyna Pierzyńska, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Rzgowie, wnioski szkodowe złożyło 84 rolników, a dotyczą one upraw o łącznej powierzchni 835,37 hektarów. Komisja liczy 8 osób, w tym jedną z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach i dwoje przedstawicieli Izby Rolniczej. Wnioski składano od 2 do 19 lipca.Komisja odwiedziła gospodarstwa, w których zgłoszono straty z powodu suszy. Szkody dotyczą przede wszystkim upraw zboża i traw. Dotkliwe są straty na plantacjach kukurydzy. Gdzieniegdzie w ogóle nie widać kolb, a takie rośliny nie nadają się ani na nasiona, ani nawet na kiszonkę.

W 14 na 16 województw susza zniszczyła sporą część upraw. W całym kraju na 2370 gmin wiejskich ogółem, pracowało 931 komisji szacujących straty na polach.  Minister Ardanowski obiecuje, że po zakończeniu ich prac, rząd podejmie decyzje w sprawie wysokości pomocy dla rolników. Tymczasem już w sierpniu rolnicy będą mogli składać wnioski na dofinansowanie inwestycji w meliorację.

- Skala strat jest dużo mniejsza niż rok wcześniej i nie można mówić o katakliżmie - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Straty są zróżnicowane w województwach. Są regiony gdzie strat nie ma żadnych, a są regiony gdzie susza szczególnie w zbożach jarych, płytko korzeniujących się, które nie potrafią czerpać wilgoci z głębszych warstw gleby, straty są spore. Nie słyszałem, żeby było to kataklizm, który ma zniszczyć polskie rolnictwo, żeby to była susza największa w polskiej historii – powiedział minister Ardanowski, który jednak dodał, że może to się jeszcze zmienić.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że już w tej chwili producenci rolni poszkodowani z powodu suszy - poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się o następującą pomoc:

    kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych

    wprowadzono obniżenie oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych dla kredytobiorcy do 0,5 proc. w skali roku. Powyższe obniżenie oprocentowania dotyczy producentów, którzy w dniu wystąpienia szkód posiadali ubezpieczenie co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk

    udzielenie przez prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek

    udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Oprac. Włodzimierz Kupisz

Żródło top agrar.pl

Fot. Mariusz Chachuła
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=