Dzięcioł kuśtykał przy drodze - Gmina Rzgów

Dzięcioł kuśtykał przy drodze

zdjęcie
Radny Przemysław Szczech podczas jazdy samochodem wypatrzył dzięcioła, który wyraźnie kuśtykał i nie wzniósl się do lotu. Zawiadomił o odnalezieniu rannego ptaka Urząd Miejski w Rzgowie. Pracownik magistratu - zgodnie  z procedurą - odwiózł skrzydlatego nieszczęśnika do Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole (Nadleśnictwo Piotrków). Po ewentualnym wyleczeniu ptak wróci do naturalnego środowiska.
Znaleziony ptak jest prawdopodobnie dzięciołem zielonym. Gatunek ten gnieździ się na ogromnym terytorium od Uralu po Atlantyk. W Polsce jest rozpowszechniony, ale tylko lokalnie jest częściej spotykany. Dorosły osobnik waży 180 gramów, a rozpiętość jego skrzydeł nieznacznie przekracza pół metra.

Cechą charakterystyczną dzięcioła zielonego jest kleisty język z zadziorami, który wystaje nawet 10 centrymetrów poza koniec dzioba. Pożywienie ptaka stanowią mrówki i ich larwy. Potrafi rozkopać mrowisko na głębokość nawet metra. Czasem wydłubuje dziury w ulach i wyciąga pszczoły. Nie pogardzi padliną. Pośród różnych gatunków dzięciołów - zielony żeruje na ziemi.

Zimą lubi kąpać się w puszystym śniegu. Pozostawia wtedy odcisk rozłożonych skrzydeł. Najlepiej czuje się w niezbyt gęstym lesie. Żyje w dolinach rzecznych. Dzięcioł zielony łączy się w pary na całe życie. Samica wyprowadza jeden lęg rocznie.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Mariusz Chachuła

powrót