Tam, gdzie stary kościół

Ksiądz profesor Marek Stępniak przewodniczył sobotniej mszy św. na Starym Rynku w Rzgowie. Miejsce, gdzie przed 1630 rokiem stał stary kościół było wybrane nieprzypadkowo na mszę polową. Została ona bowiem odprawiona w intencji 100-lecia Niepodległości i przypadającej w przyszłym roku 550. rocznicy utworzenia Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.
W uroczystej mszy wzięli udział m.in. radny Rady Miejskiej w Rzgowie Jarosław Świerczyński i radna powiatowa Edyta Waprzko oraz goście z gminy Tuszyn. Obok krzyża na Starym Rynku zgromadziły się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych.

Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński mówił w swoim wystąpieniu o przeplataniu się historii miasta i parafii. W ubiegłym roku Rzgów obchodził 550-lecie, a święto parafii przypadnie w czerwcu przyszłego roku.

Ks. prof. Marek Stępniak w kazaniu mówił o tym, że Ojczyznę tworzą obyczaje, język i tradycja. Nasza mała Ojczyzna to Rzgów, z którym identyfikuje się w lokalnej świadomości mieszkańców chociażby Rzgowska Orkiestra Dęta, Rzgowski Chór „Camerata” i Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie”.  One współtworzą tożsamość gminy i nie przemijają.

Ks. proboszcz Krzysztof Florczak serdecznie dziękował parafianom i  samorządowi za wsparcie finansowe obecnego remontu kościoła. Dodał, że odnawianie najcenniejszego zabytku gminy nie byłoby możliwe bez pomocy państwa i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=