Płyty strunobetonowe już na murach przedszkola

Na budowie przedszkola ze żłobkiem w Tadzinie od poniedziałku, 8 marca 2021 roku trwa rozłożony na dwa dni montaż stropu. Wykonawca  korzysta z bardzo ekonomicznej technologii kanałowych płyt strunobetonowych – poinformował Bogdan Błaziński, inspektor budowy z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie.

- Ich elementy powstają ze stali i betonu najwyższej jakości - nadmienia in spektor Bogdan Błaziński. - Odznaczają się niebywałą wytrzymałością dzięki kanałom o przekroju koła. Kanały są ząślepione, żeby podczas prac nie dostał się do środka beton. Pusta przestrzeń w płytach zmniejsza wagę stropu. Mimo tego pojedyncze elementy prefabrykowane ważą 4 tony 200 kilogramów. Dlatego na budowie pojawił się dźwig, który opróżnia TIR-a z materiałów budowlanych.  Strop wykonany z kanałowych płyt strunobetonowych odznacza się odpornością na warunki atmosferyczne. Jest ogniotrwały.

- Stropy strunobetonowe są alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Ich głównym wyróżnikiem jest szybki montaż, do czego potrzebny jest wspomniany dźwig. Mimo, że montaż odbywa się przy jego udziale, to ostateczne koszty robocizny są niewygórowane. W tej technologii nie stosuje się stemplowania, w efekcie konstrukcja jest tania w porównaniu z uzyskanymi parametrami technicznymi.

Cena stropu strunobetonowego jest bardziej atrakcyjna od stropu gęstożebrowego oraz monolitycznego. Płyty strunobetonowe, nazywane również płytami stropowymi sprężonymi odznaczają się dużą rozpiętością, co oczywiście skraca czas budowy, bo jest mniej prefabrykatów do ułożenia. Z kolei, dzięki zastosowaniu lepszej klasy betonu do prefabrykatów - przy mniejszym ciężarze materiału uzyskuje się wysoki współczynnik możliwego obciążenia.

Trzyoodziałowe przedszkole wraz ze żłobkiem powstaje  w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi. Pod względem funkcjonalności - rozkładu pomieszczeń i zastosowanej pompy cieplnej będzie bliźniakiem przedszkola-żłobka w Guzewie. Kolorystyka elewacji będzie jednak inna, bo kremowa, a dach antracytowy. Powstał nowy projekt placówki, spełniający inne wymagania niż obiekt w Guzewie.

W tym roku na budowie zobaczymy największy postęp prac, a dzieci pojawią się w salach w 2022 roku. Inwestycja  ma kosztować  łącznie  ponad 2 mln zł, ale udało się uzyskać duże dofinansowanie w wysokości 1 miliona 740 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przedszkole ze żłobkiem w Guzewie również powstało za pieniądze, w części spoza budżetu gminy.

Tak więc w Tadzinie powstaje budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony z poddaszem nieużytkowym pod dachem wielospadowym. Obiekt będzie miał wymiary: 28,75 metrów x 16,65 m i wysokość 8,42 m. Powierzchnia zabudowy wyniesie 520,8 m kw., a powierzchnia użytkowa – 432 m kw. Kubatura wyniesie 3031 metrów sześciennych. Warunki przetargu objęły m. in. budowę kanalizacji ze zbiornikiem szczelnym, instalacji wodociągowej, energetycznej, grzewczej, a także montaż wyposażenia kuchni i zmywalni.

Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=