W hołdzie Bohaterom w Rzgowie

Cieszyliby się nasi ułani spoczywający w Grobie Nieznanego Żołnierza w Rzgowie, gdyby wiedzieli jak zostanie uczczona pamięć o nich po 79 latach…
Uroczysta msza w kościele parafialnym, przemarsz przez miasto i składanie wieńców na ich odnowionym grobie przerodziły się w wielką uroczystość religijno-patriotyczną z udziałem ćwierć tysiąca mieszkańców, kombatantów, delegacji PSL, PiS, Spółki Leśnej oraz gości z zaprzyjaźnionych gmin w Rumunii, we Włoszech i na Ukrainie.
Cieszyliby się, gdyby słyszeli wspaniałe głosy śpiewaków z „Cameraty”, utwory wykonane przez orkiestry dęte, gdyby widzieli stroje artystów z naszej gminy i tak wielu cudzoziemców. Byliby dumni, gdyby widzieli flagi państwową i gminną, powiewające na wietrze sztandary szkół. Byliby na pewno zadowoleni z tego, że nowy wygląd tego miejsca pamięci narodowej to efekt starań społecznych, pieniędzy sponsora…

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Oto, co powiedział burmistrz Mateusz Kamiński nad odnowionym Grobem Nieznanego Żołnierza:

Szanowni Państwo, Szanowni Goście, Drodzy Mieszkańcy!

Dzisiaj obchodzimy 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej, ogromnego konfliktu wojennego, który pochłonął kilkadziesiąt milionów ofiar. Zgromadziliśmy się na rzgowskim cmentarzu, by oddać hołd poległym 79 lat temu polskim żołnierzom.

W tym roku stajemy tu wraz z delegacjami z innych państw: Ukrainy, Włoch i Rumunii. Nasi zagraniczni przyjaciele chcą także oddać hołd ludziom, którzy wtedy poświęcili swoją młodość i marzenia dla ratowania pokoju w Europie.

Z tego powodu, że jesteśmy tu razem, tegoroczne obchody w naszej gminie mają szczególny charakter.  Ten monument to symbol pamięci kilku już pokoleń mieszkańców gminy Rzgów o ofiarach Września 1939 r. W tym roku dzięki wspólnej inicjatywie parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, redakcji „Gazety Rzgowskiej”, spółki Centrum Handlowe „Ptak” oraz Urzędu Miejskiego w Rzgowie udało się odnowić nasze miejsce pamięci narodowej. 
Chciałbym szczególnie podziękować  księdzu proboszczowi Krzysztofowi Florczakowi, redaktorowi Ryszardowi Poradowskiemu, Bogdanowi Migdałowi, prezesowi zarządu CH „Ptak” S.A., Włodzimierzowi Kaczmarkowi oraz Milenie Łęgockiej, która zaprojektowała na nowo ten pomnik.

Chociaż jest w całości odnowiony, to odnowiony z zachowaniem centralnego elementu z poprzedniej mogiły – głazu z orłem w koronie i Krzyżem Walecznych. To zaś w takim połączeniu symbolizuje kontynuację pamięci pokoleń naszych mieszkańców o poległych Bohaterach. To bowiem nasi kombatanci, rówieśnicy pochowanych tu żołnierzy na przełomie wieków zdecydowali o postawieniu tego pamiątkowego głazu. Odnawiając grób, uszanowano ten gest pamięci.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=