Lekcje klikane - Gmina Rzgów

Lekcje klikane

zdjęcie
Już 13 marca w gminie Rzgów nauczyciele przenieśli lekcje do internetu za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz poczty elektronicznej.
W Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie – zadania są przekazywane zdalnie ze wszystkich przedmiotów - informują rodzice uczniów. Jako jedna z pierwszych - pani od plastyki zadała wykonanie rysunków na zadany temat. Z religii uczniowie otrzymali link do zdalnego wykonywania zadań, a z wychowania fizycznego link ze wskazówkami do zestawu ćwiczeń.
Język polski (ćwiczenia ortograficzne i gramatyczne) i matematykę realizuje się na stronach rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wiedza jest utrwalana przez zapisywanie lekcji na bieżąco w zeszytach. Wiele nauki opiera się z konieczności na ścisłej współpracy z rodzicami, którzy powinni nadzorować poznanie kolejnych rozdziałów w papierowych podręcznikach.

- Uczniom każdej klasy polecam utrwalanie wiadomości zdobytych przed epidemią, a także zapoznawanie się z tekstami źródłowymi ze strony internetowej – mówi nauczycielka historii Magdalena Hoja-Mordaka ze SP z Kalina. - Uczniowie odsyłają wykonane ćwiczenia do sprawdzenia na mojego mejla służbowego. Przykładowo, ćwiczenia dla IV klasy polegają na rozróżnieniu pojęć mapy, planu, wieków, chronologicznym układaniu dat.
Na stronie szkoły znajdują się zadania powtórzeniowe  z podręcznika „Tajemnice historii”. Podczas normalnej nauki często brakowało czasu na skorzystanie z tych pasjonujących ciekawostek historycznych. Teraz należy po nie sięgać.


Nauczycielka z Kalina mówi, że do 20 marca uczniów aktywnych w sieci było od 80 do 90 procent. Podobnie, jak w reszcie kraju - nie w każdym domu jest komputer, a nie każdy uczeń posiada dostęp do internetu. Nierzadkie są też sytuacje, że domu znajduje się jeden laptop, który musi wystarczyc na potrzeby rodzica pracującego zdalnie i dla uczących się dzieci!  Szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy. Klikane lekcje są zupełna nowością. Nauczyciele starają się nie zadawać za wiele, bo uczniowie, zwłaszcza młodsi - muszą oswoić się z absolutnie nową sytuacją.

Tymczasem, z myślą o nauce w sieci - na stronach rządowych pojawia się coraz więcej inspiracji dla samych nauczycieli:
https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu 
Włodzimierz Kupisz
Fot. przykładowe/Agencja Gazeta
powrót