Minister Zbigniew Rau podziwiał przedszkole w Tadzinie - Gmina Rzgów

Minister Zbigniew Rau podziwiał przedszkole w Tadzinie

zdjęcie
Profesor Zbigniew Rau wykorzystał dzień poselski na odwiedzenie gminy Rzgów. W towarzystwie burmistrza Mateusza Kamińskiego w Tadzinie obejrzał zaawansowaną budowę przedszkola ze żłobkiem na 70 miejsc. Obiekt ma kosztować 2 miliony 143 tysiące złotych, ale aż 1 milion 739 tysięcy złotych pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Minister spraw zagranicznych wykorzystał pobyt w Tadzinie również na obejrzenie kompleksu szkolno-rekreacyjnego z boiskiem sportowym i miasteczkiem ruchu drogowego.
Minister  Zbigniew Rau wyraził zadowolenie, że tak szybko postępują roboty budowlane. W Tadzinie trwają w tej chwili prace przy konstrukcji dachu. Wykonawca sięgnął  tu po technologię stropowych płyt strunobetonowych. Ich elementy powstają ze stali i betonu, a wysoka jakość gwarantuje dużą wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Jednokondygnacyjny budynek będzie miał powierzchnię użytkową 432 m kw. Zaprojektowano taki sam rozkład pomieszczeń jak nowym przedszkolu i żłobku w Guzewie. Firma, która stawia budynek, wybuduje także kanalizację i zainstaluje zbiornik na nieczystości, zamontuje instalację wodociągową, energetyczną i centralnego ogrzewania zasilaną przez pompę ciepła. Ponadto położy płytki i panele podłogowe, pomaluje pomieszczenia, zamontuje wyposażenie kuchni i zmywalni. Na koniec elewacja zostanie pomalowana na kremowy kolor.

W tym roku zostanie wykonanych najwięcej prac – powstanie dach i ściany działowe, a wyposażanie obiektu rozpocznie się w przyszłym roku. Burmistrz Mateusz Kamiński przewiduje, że w 2022 roku najpierw powstanie grupa żłobkowa, a wraz z początkiem roku szkolnego – rozpoczną zajęcia  grupy przedszkolne.

Otwieranie przedszkoli z oddziałami żłobkowymi jest związane z obecnością szkół podstawowych w tych samych sołectwach, co wynika ze strategii rozwoju gminy. W tych miejscowościach będzie odbywał się płynny przepływ maluchów, które pójdą do przedszkola, a potem do szkoły w tej samej miejscowości.  Dzięki rządowemu dofinansowaniu powstanie oddział żłobkowy w Rzgowie przy ul. Letniskowej, powstało już w Guzewie przedszkole ze żłobkiem.

Poseł profesor Zbigniew Rau bardzo chwalił na konferencji prasowej całą ideę. Powiedział, że wspólnym mianownikiem podnoszenia jakości życia jest połączenie funkcji wychowawczych, oświatowych, sportowo-rekreacyjnych, a nawet ekologicznych. W Guzewie niedawno oddano do użytku minioczyszczalnię ścieków dla przedszkola ze żłobkiem. W Guzewie i w Tadzinie zaplanowano pompy cieplne, a na dachu szkoły w Kalinie powstanie wkrótce instalacja fotowoltaiczna.

W Tadzinie obiekt z przedszkolem i żłobkiem jest wznoszony w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie. Sołtys Kalina Stanisław Hoja oraz Andrzej Sabela – sołtys Huty Wiskickiej-Tadzina w rozmowie z ministrem podkreślali, że pomysł stopniowej rozbudowy wiejskiego centrum oświatowo-wychowawczo-sportowo-rekreacyjnego, łączącego wiele funkcji jest konsekwentnie realizowany od 30 lat. Jeszcze nie zakończyła się kolejna inwestycja, a już lokalni działacze planują wybudowanie nowoczesnej bieżni przy boisku szkolnym.  W oprowadzaniu szacownego gościa uczestniczyli m. in. Miron Ossowski, specjalista ds. rozwoju gminy oraz Marek Derski, specjalista ds. pozyskiwania zewnętrznych funduszy – obaj ze rzgowskiego ratusza. W rozmowach uczestniczyła Edyta Waprzko, radna powiatu łódzkiego wschodniego.

Bez udziału dziennikarzy minister Zbigniew Rau rozmawiał z burmistrzem Mateuszem Kamińskim na temat rządowego dofinansowania do inwestycji drogowych w gminie Rzgów.

Włodzimierz Kupisz
powrót