Nagroda marszałka województwa dla "Cameraty" - Gmina Rzgów

Nagroda marszałka województwa dla "Cameraty"

zdjęcie
Jutro, 13 września dyrygent Izabela Kijanka w imieniu Rzgowskiego Chóru „Camerata” odbierze nagrodę pieniężną marszałka województwa łódzkiego w dziedzinie kultury. Wręczenie zaplanowano podczas gali Regionalnego Kongresu Edukacji Kulturalnej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Nagroda będzie przeznaczona na cele statutowe chóru – mówi chórmistrz Izabela Kijanka. To wyróżnienie zbiega się z 15-leciem „Cameraty”. Jesteśmy nastawieni na repertuar złożony z pieśni i piosenek patriotycznych, biesiadnych, okolicznościowych, pieśni kościelnych i kolęd, również w języku angielskim.

Rzgowski Chór „Camerata” powstał jesienią 2003 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie. Założycielką, kierownikiem  muzycznym i dyrygentem  jest  mgr  Izabela  Kijanka  -  absolwentka  Akademii  Muzycznej w Łodzi. Ten dwudziestokilkuosobowy zespół uświetnia  uroczystości  lokalne zarówno świeckie, jak i kościelne. Należą do nich: święto odzyskania Niepodległości, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Dzień Papieski, Dni Rzgowa, dożynki gminne, jubileusze Orkiestry  Dętej, Koła Gospodyń Wiejskich Starowa  Góra itd.

„Camerata” posiada na swym koncie m. in. I nagrodę na IV Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Radomsku. Brała udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Dobroniu,gdzie wykonała utwory: „Matko nasza”, „Ave Maria” i ”Święta Matko”. Koncerty chóralne to rzgowska specjalność: Chór „Camerata” uczestniczył podczas festynu Powitanie Lata w Starowej Górze w koncertach z udziałem czterech, a nawet pięciu chórów, a na scenie publiczność podziwiała jednocześnie stu artystów z naszego regionu.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót