Nie daj się okraść - Gmina Rzgów

Nie daj się okraść

zdjęcie
W październiku w gminie Rzgów niepokojąco wzrosła liczba  kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych i kradzieży pojazdów. Oto, kilka wskazówek, dzięki którym utrudnimy działanie złodziejowi.
JAK ZABEZPIECZYĆ MIESZKANIE

Żadna policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie.

1. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
2. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku, alarm, monitoring.
3. Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, dvd, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
4. Sfotografuj pojedynczo i w zbliżeniu swoją złotą biżuterię i inne kosztowności, cenniejsze numizmaty, antyki, obrazy itp. Poprawne technicznie zdjęcie Twoich cennych przedmiotów ułatwi ich odnalezienie, nawet po dłuższym czasie.
5. Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.
6. Uważaj na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia twojego lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
7. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski
wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
8. Nie toleruj w swoim otoczeniu istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.
9. Utrzymuj zawsze jak najlepsze kontakty z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich posesję. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich bramą, furtką i zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
10. Opuszczając na dłużej dom (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
11. Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
12. Podczas wyjazdów, nawet na krótki czas, w szczególności w święta, weekendy, na cmentarz, do pracy, w miarę możliwości zadbaj, aby ktoś jednak w domu został (pamiętaj o uruchomieniu wszystkich zabezpieczeń).

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich „czterech kółek”
Pozostawiając auto nawet na krótką chwilę, jak również na własnej posesji pamiętaj:
sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta, włącz alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia (obecnie najskuteczniejsze są te mechaniczne np. blokada skrzyni biegów, kierownicy, własne odcięcia zapłonu itd.) bagaże tj. saszetki, torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to też zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami). Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania, odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych i okien - kluczyki z transponderem umieść w metalowym bądź aluminiowym pudełku co uniemożliwi odczytanie sygnału kluczyka skanerami stosowanymi przez złodziei). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów od samochodu we wnętrzu, parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.

Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy: pozostawiać saszetek, torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu, zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju,zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu, pozostawiać auta na postoju bez nadzoru, szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby.

Pamiętaj! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania Cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę Twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.

Zdjęcie przykładowe/internet
powrót