O bezpieczeństwo na rowerze/motocyklu - Gmina Rzgów

O bezpieczeństwo na rowerze/motocyklu

zdjęcie
Wiosenna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Motocykl i rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia - ale jest to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Weekendowe wycieczki, wyjazdy poza miasto połączone ze zwiedzaniem są dużą atrakcją dla podróżujących i mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru czy motocykla, to poruszając się tymi pojazdami, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. W wielu wypadkach, w których poszkodowani są motocykliści lub ich pasażerowie, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

Natomiast najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są:

* nadmierna prędkość,
* nieprawidłowe wyprzedzanie,
* niezachowanie bezpiecznej odległości,
* nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

Kolejną grupą niechronionych uczestników ruchu są rowerzyści. Podobnie jak w przypadku motocyklistów do większości zdarzeń z udziałem rowerzystów dochodzi głównie z winy kierujących samochodami osobowymi, przede wszystkim z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania.

Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów są:

* nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
* nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu.

Kierujący pojazdem musi mieć świadomość, że odpowiada za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych. Lekkomyślność, brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Należy również pamiętać o obserwacji drogi oraz jej otoczenia. Taka postawa dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu pojazdu i posiadaniu podczas jazdy elementów odblaskowych, co znacznie poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Komunikat policji
Fot. przykładowe motofakty
powrót